Znaczenie nici dentystycznych w prawidłowej higienie jamy ustnej


Korzystanie z nici dentystycznych w trakcie codziennej pielęgnacji zębów jest coraz częściej praktykowanym zwyczajem. I bardzo słusznie. Samo szczotkowanie, mimo iż bardzo ważne, nie pozwala bowiem na skuteczne pozbycie gromadzących się w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmu. Żeby mieć idealnie czyste zęby, konieczne jest stosowanie także nici dentystycznych.

nici dentystyczne

Zalety płynące z codziennego nitkowania zębów

Korzyści płynących z używania nici dentystycznych jest bardzo wiele. Najważniejsza z nich, to możliwość skutecznego pozbycia gromadzącego się na zębach kamienia nazębnego oraz resztek pokarmu. Korzystanie z nici dentystycznych zdecydowanie pomaga w dokładnym czyszczeniu jamy ustnej. Po wykonaniu krótkiego zabiegu, nasze zęby są niemal całkowicie czyste, nie mamy problemu z nieświeżym oddechem i w poważny sposób niwelujemy ryzyko powstania chorób dziąseł. Takich możliwości nie daje nam niestety samo szczotkowanie, ponieważ za jego pomocą jesteśmy w stanie usunąć jedynie około 40 proc. płytki nazębnej. Niestety szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć do przestrzeni pomiędzy zębami, które po szczotkowaniu pozostają praktycznie nietknięte. Pamiętajmy, że nieusuwane bakterie doprowadzają do rozwijania się choroby próchniczej oraz do powstawania chorób dziąseł.

Zasady prawidłowego nitkowania zębów

Nitkowanie zębów jest niezwykle prostą czynnością, której nauka nie zabierze Ci zbyt dużo czasu, a da bardzo dużo korzyści. Do wykonania skutecznego nitkowania wszystkich zębów, wystarczy jedynie około 45 cm nici. Nić należy starannie owinąć wokół kciuków lub palców wskazujących, pozostawiając około 7-8 cm nieowiniętej nici. Ten fragment będzie nam służył do czyszczenia zębów. Należy go wprowadzić pomiędzy dwa wybrane zęby i delikatnym ruchem przesuwać po ich powierzchni, pomiędzy zębem a dziąsłem. Czynność tą należy wykonywać delikatnie, żeby nie uszkodzić dziąsła i nie doprowadzić do jego krwawienia. Następnie powtórzyć na sąsiadującym zębie. Po zakończeniu czyszczenia, delikatnie wyjąć nitkę i przesunąć ją pomiędzy dwa następne zęby.

Podczas nitkowania pamiętaj o tym, żeby dokładnie wyczyścić wszystkie zęby. Nawet tylne. Ich nitkowanie jest nieco trudniejsze, ze względu na utrudniony dostęp, ale jeżeli nabierzemy trochę wprawy i to nie powinno stanowić większego problemu. Po zakończeniu nitkowania należy przepłukać zęby wodą lub płynem do płukania zębów.

Wybór właściwej nici dentystycznej

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Dentaid, która zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości akcesoriów do higieny jamy ustnej: Podczas dokonywania wyboru nici dentystycznej powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej jakość. Warto jest wybrać taki produkt, który jest przebadany, posiada wszystkie niezbędne atesty oraz jest wystarczająco wytrzymały. Nici dentystyczne, które znajdują się w naszej ofercie składają się z 12 włókien, dzięki czemu po wprowadzeniu ich pomiędzy zęby nie strzepią się oraz nie rozrywają. Pokrycie ich woskiem, sprawia, że bez problemu można je wprowadzić w przestrzeń międzyzębową. 

śr. ocena 5 / głosów 5