Znaczenie edukacji pacjentów w profilaktyce bólu kręgosłupa


Edukacja pacjentów jest jednym z kluczowych elementów terapii w metodzie McKenziego, czyli według wielu najskuteczniejszej metody leczenia bólów w okolicach kręgosłupa. Edukacja pacjentów w tej metodzie dotyczy kilku elementów. Przede wszystkim wyzbycia się negatywnych nawyków, które często są bezpośrednią przyczyną powstawania dolegliwości bólowych, ale także unikania wykonywania określonych ruchów w celu zapobiegania nawrotom bólowym.

Znaczenie edukacji pacjentów w profilaktyce bólu kręgosłupa

Negatywne nawyki podstawową przyczyną powstawania bólu kręgosłupa

Wskazane we wstępie negatywne nawyki są jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych karku i krzyża. Poprzez wady postawy, garbienie się, krzywe siedzenie czy też złe dostosowywania oparcia fotela, kręgosłup człowieka traci bowiem swoją naturalną elastyczność oraz naturalną pozycję, na rzecz pozycji przygiętej. Z czasem doprowadza to do powstania przewlekłego bólu, z którym pacjenci zgłaszają się do terapeuty.

Poprzez wykonanie dokładnego badania diagnostycznego, terapeuta posiadający certyfikat Instytutu McKenziego jest w stanie precyzyjnie określić fragment kręgosłupa, w którym doszło do przeciążeń oraz wskazać dokładną przyczynę ich powstania. Posiadając taką wiedzę jest w stanie opracować także skuteczną metodę leczenie bólu kręgosłupa, która polega na wykonywaniu indywidualnie dobranego ćwiczenia, które pozwoli na odwrócenie powstałych zmian, oraz właśnie na edukacji pacjenta polegającej na wskazaniu mu zachowań, które przyczyniły się do powstania bólu oraz na pomocy w unikaniu tych zachowań w przyszłości.

Zapobieganie nawrotom bólowym

Drugim celem edukacji pacjentów z bólami kręgosłupa w metodzie McKenziego jest zapobieganie pojawianiu się nawrotów bólowych. W tym celu terapeuta w trakcie badania przepracowuje wraz z pacjentem wszystkie ruchy, jakie ten wykonuje w trakcie zwykłego dnia. Ruchy te dotyczą nawet najprostszych codziennych czynności, typu ubieranie się, siedzenie czy schylanie. Zadaniem terapeuty jest wykluczenie takich zachowań pacjenta, które mogłyby mieć wpływ na powstawania przeciążeń kręgosłupa, a co za tym idzie na powstawanie dolegliwości bólowych.

Oczywiście edukacja wymaga od pacjentów konsekwencji w stosowaniu się do zaleceń terapeuty. Z czasem jednak, gdy pacjenci dostrzegają już efekty wyuczonych zachowań, początkowo wydające się dziwnymi, z czasem stają się już całkowicie naturalne i w znacznym stopniu przyczyniają się do całkowitego wyleczenia przyczyn powstałego bólu.

śr. ocena 5 / głosów 1