Zalety stosowania szkieł kontaktowych


Przez długi czas osoby cierpiące na wady wzroku musiały polegać wyłącznie na okularach. Obecnie bardzo popularną alternatywą dla nich są soczewki kontaktowe, zwane powszechnie szkłami kontaktowymi. Wzrastające zainteresowanie tym rozwiązaniem jest wynikiem jego licznych zalet.

szkla kontaktowe

Po pierwsze – jakość

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów soczewek, dostosowanych do potrzeb pacjentów z różnymi wadami wzroku – pod względem jakości w niczym nie ustępują one okularom, a nawet przewyższają je. Chodzi tutaj między innymi o widzenie peryferyjne – okulary ze względu na konieczność zastosowania oprawek nie zapewniają równie wysokiej jakości widzenia we wszystkich kierunkach. Problem ten nie istnieje w przypadku stosowania soczewek.

Po drugie – wygoda

Wiele osób wybiera soczewki kontaktowe kierując się przede wszystkim własną wygodą. Soczewki są „bezbolesne”, to znaczy, że praktycznie nie czujemy ich obecności na gałce ocznej, nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności, mogą być używane przez osoby aktywnie uprawiające sport. Ponadto są pozbawione uciążliwych wad okularów, między innymi nie zachodzą mgłą, nie moczą się w czasie opadu deszczu lub śniegu i nie posiadają oprawek, które mogą boleśnie uciskać głowę podczas noszenia nakryć głowy czy kasku.

Po trzecie – higiena

Dostępne na rynku soczewki można podzielić na jednodniowe oraz długoterminowe. Te pierwsze nie wymagają od nas żadnych zabiegów higienicznych, po zdjęciu po prostu wyrzucamy je do kosza. W przypadku soczewek długoterminowych będziemy musieli pamiętać o codziennym czyszczeniu soczewek, jednak jest to kwestia kilku minut. W obu przypadkach jest to rozwiązanie znacznie prostsze, niż dbanie o okulary, których nawet drobne uszkodzenie może nieść poważne konsekwencje dla naszego wzroku.

Po czwarte – estetyka

Choć w ostatnich latach okulary stały się dość modnym elementem stylizacji, to wciąż przez wiele osób uważane są za nieestetyczne. Ponadto ewidentnie wskazują, że dana osoba cierpi na jakąś wadę wzroku. Soczewki są niewidoczne dla postronnych osób i nie zmieniają wizerunku – wyjątkiem są jedynie soczewki kosmetyczne, dzięki którym możemy np. zmienić kolor naszych tęczówek lub całkowicie odmienić wygląd gałek ocznych.

Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w przypadku okularów, soczewki powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta przez lekarza okulistę. Badania w tym zakresie możemy przeprowadzić w NZOZ Nemezis.

śr. ocena 5 / głosów 3