Zalety implantów zębowych


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo poważnym problemem jest utrata nawet pojedynczych naturalnych zębów. Każda powstała luka w uzębieniu, z czasem może powodować powstanie coraz poważniejszych skutków ubocznych. Przede wszystkim jest przyczyną problemów z przeżuwaniem pokarmów oraz powoduje przesuwanie się w głąb luki zębów z nią sąsiadujących. Najlepszą obecnie metodą odbudowy utraconych zębów jest protetyka na implantach stomatologicznych. W naszym artykule możesz przeczytać, jakie są jej najważniejsze zalety.

Implant idealnie odwzorowuje naturalny ząb

To hasło jest prawdziwe. Wszystkie zalety odbudowy utraconych zębów poprzez wszczepienie implantów stomatologicznych są związane właśnie z tym, że implant jako jedyny rodzaj protezy jest w stanie dokładnie odwzorować naturalny ząb pacjenta. W porównaniu z innymi metodami odbudowy zębów, implanty zębowe umożliwiają bowiem nie tylko odbudowę korony zęba, czyli części, która jest widoczna na zewnątrz, ale przede wszystkim jego korzenia. Implant stomatologiczny składa się z trzech części: filaru implanta, czyli wszczepianego w dziąsło lub w szczękę sztucznego korzenia zęba, korony protetycznej oraz spajającego oba te elementy łącznika. Filar implanta jest wykonaną z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu metalową śrubą, którą wkręca się w kość.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu protetyki na implantach z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Wszystkie materiały, z których mogą być zbudowane filary implantów zębowych, wykazują pełną biozgodność z tkanką kostną człowieka, dzięki czemu po wykonaniu wszczepu jest przez nią obrastany, tak samo jak obrastany jest naturalny ząb. To sprawia, że implanty mają dokładnie taką sama jak on funkcjonalność.

Eliminacja powstawania procesów zanikowych kości

Odbudowany na implancie ząb ma zapewnioną właściwą stabilność, ale dzięki niemu uzyskuje się także inne korzyści. Implant eliminuje bowiem ryzyko powstawania, naturalnych po utracie zębów, procesów zanikowych kości, czyli atrofii. Do procesów zanikowych zaczyna dochodzić dlatego, że po utracie naturalnego zęba, wokół jego korzenia nie zachodzą już procesy regeneracyjne kości, przez co dochodzi do jej zaniku. Wszczepienie implantu zębowego na nowo daje tkance kostnej możliwość regeneracji i rozwoju, tym razem jednak wokół sztucznego korzenia. W przypadku pacjentów, którzy zbyt długo zwlekali z odbudową zęba i w związku z tym, procesy zanikowe są już w zaawansowanym stadium, przed wykonaniem wszczepu konieczne jest najpierw wykonanie sterowanej odbudowy kości.

Idealne przywrócenie estetyki uśmiechu

Oprócz znakomitej odbudowy funkcjonalności układu żucia, protetyka na implantach stomatologicznych pozwala także na idealne przywrócenie estetyki uśmiechu. Odbudowany ząb niczym się bowiem nie różni wyglądem od zęba naturalnego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dobrze dobranych koron protetycznych. W implantologii jako korony stałe wykorzystuje się korony porcelanowe, które odznaczają się kolorem najbardziej zbliżonym do koloru naturalnych zębów pacjenta. Porcelana ma jeszcze tę zaletę, że jest materiałem bardzo wytrzymałym, dzięki czemu bez przeszkód można przeżuwać nawet najtwardsze pokarmy.

Łatwa higiena jamy ustnej

Istotną zaletą odbudowy zębów na implantach jest także to, że ich higiena nie różni się niczym od czyszczenia naturalnych zębów. Implanty nie wymagają wykonywania żadnych dodatkowych czynności.

śr. ocena 5 / głosów 7