Zalety implantów zębowych


Bez względu na to, w którym miejscu łuku zębowego znajduje się ubytek, zawsze wymaga on wykonania uzupełnienia. Ubytki w przedniej części żuchwy lub szczęki są zazwyczaj powodem złego samopoczucia powodowanego wstydem, a głównym argumentem przemawiającym za wykonaniem implantu w takiej sytuacji są względy estetyczne. Warto jednak pamiętać, że również niewidoczne ubytki są przyczyną poważnego dyskomfortu, a nawet zaburzeń zdrowotnych.

implant-zeba

Przyczyny i skutki ubytków w uzębieniu

Powodów utraty zęba może być wiele. Młodsi pacjenci zwykle tracą któryś z zębów w wyniku upadku podczas zabawy, u osób starszych ubytek może być skutkiem ekstrakcji, nieuniknionej w przypadku, gdy zaawansowana choroba uniemożliwia nawet leczenie kanałowe – mówi specjalista z kliniki stomatologicznej ES Dentica w Tychach.

Braki w uzębieniu nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale przede wszystkim wpływają na zaburzenie funkcji żucia i gryzienia. Mogą być także przyczyną wad wymowy, zaś w dłuższej perspektywie skutkować deformacją kości twarzy.

Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje wieloma metodami odbudowy ubytków. W zależności od tego, czy pacjent stracił cały ząb, czy jedynie koronę, braki można uzupełniać za pomocą mostów protetycznych, koron bądź licówek, a także implantów, które będą głównym przedmiotem poniższych rozważań.

Dlaczego warto zdecydować się na implant zębowy?

Implanty stomatologiczne są najlepszą metodą uzupełniania braków w uzębieniu, jeżeli uszkodzeniu uległ cały ząb wraz z korzeniem. Wszczepienie implantu całkowicie zapobiega ewentualnemu zanikowi kości i związanym z tym powikłaniom, takim jak przesuwanie się pozostałych zębów czy deformacje zgryzu.

Implant zębowy całkowicie zrasta się z kością, co nie tylko zapobiega zmianom w strukturze kości, ale dodatkowo zapewnia solidne umocowanie uzupełnienia. W przeciwieństwie do mostów protetycznych, do wszczepienia implantu nie jest wymagane szlifowanie zdrowych zębów sąsiadujących z ubytkiem. Implant wszczepiany jest bezpośrednio do szczęki lub żuchwy, zatem nie wymaga mocowania do pozostałych zębów.

Kolejną bardzo ważną zaletą implantów zębowych jest możliwość wykonania kilku takich uzupełnień obok siebie w jednym rzędzie. W przypadku klasycznych mostów protetycznych takie rozwiązanie jest niemożliwe, ponieważ każda pojedyncza korona wymaga podparcia na dwóch przęsłach (zębach własnych pacjenta).

Nie bez znaczenia jest również duża estetyka implantów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów kompozytowych możliwe jest idealne dobranie sztucznej korony implantu do własnych zębów pacjenta, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu. Brak jakichkolwiek widocznych mocowań sprawia, że implant jest praktycznie nie do rozróżnienia na tle naturalnych zębów.

śr. ocena 5 / głosów 5