Zalety i wady stosowania soczewek jednodniowych


Soczewki jednodniowe, jak wskazuje ich nazwa, to soczewki kontaktowe, które stosuje się tylko przez jeden dzień – a następnie wyrzuca, by kolejnego dnia zastąpić je nową parą. Czy warto się na nie zdecydować? Wiele osób nie wyobraża sobie już nawet korekcji wzroku w innej postaci, niektórzy jednak mają swe zastrzeżenia. Przyjrzyjmy się więc zaletom i wadom stosowania soczewek jednodniowych.

soczewki-kontaktowe

Bodaj największym minusem, i to w przypadku każdego rodzaju soczewek kontaktowych, jest konieczność włożenia ich sobie do oka, co dla pewnych ludzi pozostaje barierą nie do pokonania. Większość osób na szczęście szybko przyzwyczaja się zarówno do aplikacji, jak i noszenia soczewek. Jeśli te ostatnie zaś są wyczuwalne i w związku z tym wywołują pewien dyskomfort, być może wystarczy tylko zamienić je na wyrób innego producenta.

Na niekorzyść soczewek przemawia też konieczność kupowania ich częściej niż okularów, które potrafią służyć nawet przez kilka lat. Stąd przekonanie, że soczewki są znacznie droższe.

Jeśli jednak porównamy dwuletni koszt stosowania soczewek kontaktowych z ceną markowych oprawek, może się okazać, że różnica nie jest aż tak istotna – słyszymy we wrocławskim Zakładzie Optycznym Joanny Trzcinowicz.

Zalety stosowania soczewek

Korzyści za to są nieocenione: zdecydowanie większy komfort, możliwość uprawiania sportów (w tym np. akrobatyki, a nawet nurkowania), brak problemów z doborem i zmienianiem okularów przeciwsłonecznych latem, zaparowywaniem szkieł zimą czy zniekształceniem obrazu w ich części peryferyjnej. Dla wielu osób ogromne znaczenie mają też względy estetyczne – soczewki są praktycznie niewidoczne, nie wywołują też refleksów światła jak okulary.

Bezpieczeństwo i wygoda

W porównaniu z nimi stwarzają natomiast większe ryzyko wystąpienia infekcji oka. Rośnie ono przy nieodpowiedniej pielęgnacji soczewek, a także wówczas, gdy uprawiamy sporty wodne (chorobotwórcze drobnoustroje z wody mogą łatwo przeniknąć do oka). Ryzyko to zostaje jednak zminimalizowane, gdy używamy soczewek jednodniowych. Nie trzeba ich codziennie czyścić z osadów białkowych i drobnoustrojów ani przechowywać w specjalnym pojemniczku, co staje się problemem zwłaszcza na wyjazdach albo w sytuacji nieprzewidzianego noclegu poza domem.

Wady soczewek jednodniowych

Za największą wadę soczewek jednodniowych uchodzi ich cena – wyższa niż w przypadku soczewek miesięcznych. Odpada za to koszt pojemniczków i płynów pielęgnacyjnych. Innym minusem u niektórych osób może być pewien dyskomfort pojawiający się pod koniec dnia w związku niego gorszymi parametrami w zakresie przepuszczalności tlenu i uwodnienia soczewki. Te miesięczne, zaprojektowane tak, by służyły dłużej, przejawiają tu lepsze właściwości. Z drugiej strony są jednak trochę grubsze, co z kolei sprawia, że w wielu przypadkach to właśnie soczewki jednodniowe okazują się znacznie bardziej wygodne.

śr. ocena 5 / głosów 5