Jak zadbać o świeży oddech?


Piękny uśmiech, zadbana cera, ładna fryzura – to wszystko nasze najlepsze wizytówki. Jednak nawet one nie pomogą nam zrobić dobrego wrażenia, jeśli będzie im towarzyszył nieświeży oddech. Przykry zapach z ust skutecznie unieważni wszystkie nasze starania w nawiązaniu kontaktu. W dzisiejszych czasach wciąż wiele osób ignoruje ten problem lub po prostu nie wie, jak sobie z nim radzić. Oto kilka wskazówek co zrobić, by nasz oddech był zawsze świeży.

swiezy-oddech

Udaj się do dentysty

Częstą przyczyną brzydkiego oddechu są problemy z zębami – na przykład ubytki, stany zapalne dziąseł, kamień nazębny. Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić, to udać się do profesjonalnego gabinetu dentystyczne, takiego jak ES Dentica w celu zidentyfikowania problemu. Jeśli nosimy protezę, warto sprawdzić czy nie dostają się nią resztki jedzenia.

Zbadaj układ oddechowy i trawienny

Jeśli zaleczenie wszystkich problemów z jamą ustną nie przyniosło rezultatów, konieczne będzie poszukanie przyczyn nieświeżego oddechu głębiej – w gardle, płucach i żołądku. W tym celu powinniśmy zbadać się u laryngologa, pulmonologa i gastrologa. Należy wiedzieć, że nieświeży oddech może być objawem mniej lub bardziej poważnych chorób, np. infekcji migdałków, cukrzycy lub gruźlicy.

Dbaj o higienę jamy ustnej

Regularna higiena jamy ustnej to podstawa jeśli chcemy zachować świeży oddech. Za regularną higienę przyjmuje się dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej jednak robić to po każdym posiłku. Wiele osób zapomina, że również na języku i wewnętrznych stronach policzków gromadzi się mnóstwo osadu bakteryjnego – o jego usunięcie również powinniśmy zadbać. Dopełnieniem szczotkowania zębów będzie stosowanie nici dentystycznych oraz płukanek antybakteryjnych. Jeśli nosimy wyjmowaną protezę, ją również powinniśmy czyścić przed pójściem spać – przez noc należy trzymać ją w wodzie, a przed założeniem rano ponownie oczyścić.

Zmień nawyki żywieniowe

Czosnek, cebula, ostre przyprawy i wędzone potrawy – to główne składniki diety, których spożycie powinniśmy zredukować jeśli mamy problem z nieświeżym oddechem. Ponadto powinniśmy unikać palenia papierosów, spożywania dużych ilości alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Dobrym nawykiem jest natomiast picie dużej ilości wody, która wypłukuje osady bakteryjne oraz spożywanie dużej ilości owoców takich jak pomarańcze, które pobudzają wydzielanie śliny. W ostateczności można żuć gumę, należy jednak pamiętać, że powoduje ona nadmierną produkcję kwasów żołądkowych i może prowadzić do problemów gastrycznych.

Stosuj zioła i środki doraźne

Na rynku znaleźć można wiele środków pomagających utrzymać świeży oddech, np. odświeżające cukierki, dezodoranty do ust lub tabletki z cynkiem organicznym. Inną metodą jest regularne stosowanie płukanek z ziół.

śr. ocena 5 / głosów 4