Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii


Stomatologia to dziedzina, która wymaga niezwykłej precyzji, ponieważ uszkodzenia i choroby zębów często są niewielkich rozmiarów oraz trudnodostępne. W celu dokładniejszego rozpoznania oraz zlokalizowania chorej lub uszkodzonej części zęba w stomatologii wykorzystuje się mikroskop. Jest również bardzo pomocny podczas leczenia zębów oraz zabiegów chirurgicznych. Jak jeszcze wykorzystuje się mikroskop w stomatologii?

leczenie zębów pod mikroskopem

Diagnostyka

Zęby to miejsce zabiegowe o bardzo niewielkim obszarze, dlatego niekiedy na pierwszy rzut oka lekarz stomatolog może mieć problem z określeniem przyczyny bólu. W takiej sytuacji bardzo pomocny okazuje się mikroskop stomatologiczny.

O to, jak wykorzystuje się mikroskop w stomatologii zapytaliśmy stomatologa z Centrum Stomatologicznego New – Dent: Precyzyjne powiększenie, jakie umożliwia mikroskop jest doskonałą pomocą podczas diagnostyki. Z jego wykorzystaniem można zlokalizować ognisko próchnicy początkowej lub sprawdzić, czy szkliwo nie posiada mikropęknięć. Równie często mikroskop jest pomocny podczas opracowywania korzenia pod wkład koronowy.

Dzięki precyzji i powiększeniu mikroskop w stomatologii doskonale sprawdza się do zlokalizowania nieszczelności wypełnień lub zdiagnozowania zmian chorobowych wewnątrz jamy ustnej. Jest to zatem narzędzie bardzo pomocne w diagnostyce stomatologicznej.

Endodoncja

Mikroskop stomatologiczny jest podstawowym narzędziem podczas leczenia kanałowego, czyli zabiegu endodoncji. Ułatwia odnalezienie ujść kanałowych korzeni oraz przygotowanie ich cieśni. Co więcej, mikroskop zapewnia precyzyjne usunięcie chorej tkanki, oczyszczenie z niej kanału i dezynfekcję. Dopiero tak dokładnie przygotowany kanał może zostać wypełniony. Mikroskop w endodoncji pomaga leczyć trudniejsze przypadki, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie zębów, których bez powiększenia nie dałoby się uratować.

Protetyka

Precyzyjne wykonanie protez stałych, czyli koron i mostów, licówek to trudne zadanie wymagające ogromnej dokładności w trakcie opracowywania zębów. Z tego powodu mikroskop wykorzystywany jest do kontrolowania precyzji preparacji oraz dokładności przylegania wykonanej pracy protetycznej podczas osadzania protezy w jamie ustnej. Duże powiększenie daje również możliwość kontrolowania szczelności wykonanej protezy stałej.

Ponadto mikroskop umożliwia kontrolę szlifowania, polerowania i wykańczania wypełnień. Szczególnie sprawdza się do mikro preparacji szkliwa pod licówki. Warto również wiedzieć, że wykorzystanie mikroskopu w protetyce pozwala na stosowanie bardziej precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów.

Ze względu na dokładność oraz duże powiększenie mikroskop w stomatologii jest wykorzystywany w bardzo różnych celach. Począwszy od diagnostyki, aż po zabiegi leczenia kanałowego, protetykę i mikrochirurgię. Jest to niezbędne narzędzie pracy w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym.

śr. ocena 0 / głosów 0