Wpływ przejażdżki rowerowej na zdrowie


Regularna jazda na rowerze poprawia kondycję i modeluje sylwetkę – a to tylko niektóre z wielu pozytywnych efektów, jakie ta forma ruchu wywiera na nasze zdrowie. Nawet jednak pojedyncza przejażdżka, i to w niespiesznym tempie, jest w stanie spalić do 500 kcal i dodatnio wpłynąć na organizm. Co jeszcze dobrego możemy dla siebie zrobić, wsiadając na rower?

przejazdzka rowerowa

Dobroczynny wpływ na układ krwionośny

Kiedy pedałujemy, pracują nasze mięśnie – przede wszystkim nóg, ale również mięśnie grzbietu, brzucha i ramion. Potrzebują do tego energii, którą czerpią z rezerw tłuszczowych, dzięki czemu właśnie spalają kalorie, ale też wyrównują poziom cukru we krwi. Dlatego zwłaszcza osobom z cukrzycą, a także tym zagrożonym ową chorobą, poleca się wsiadanie na rower przy każdej możliwej okazji, a najlepiej trzy-cztery razy w tygodniu.

Przejażdżki rowerowe odbywane z taką częstotliwością mogą w dłuższej perspektywie obniżyć nam poziom złego cholesterolu i podwyższyć poziom tego dobrego. Stąd rekomendacja kardiologów, by na rowerze jeździły też osoby z problemami miażdżycowymi. Mniej intensywne, za to dłuższe wypady rowerowe chronią serce, podwyższając wydolność krążeniową, natomiast już jedna wycieczka jednośladem obniża ciśnienie krwi, zwiększając jednocześnie jej dotlenienie. Dzięki temu zaś lepiej dotlenione są tkanki i narządy wewnętrzne.

Zdrowie psychiczne nie mniej ważne

Rytmiczne pedałowanie uspokaja serce, ale też umysł. Poza tym ruch sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli słynne hormony szczęścia i zadowolenia. Przejażdżka rowerowa działa więc świetnie jako reduktor stresu tu i teraz, a w dłuższej perspektywie, powtarzana regularnie, wzmaga naszą odporność psychiczną na sytuacje podbramkowe. Przy tym jednak pamiętajmy, że i tutaj lepszy jest wysiłek o umiarkowanym stopniu intensywności, natomiast trwający dłużej (minimum 40-60 minut), niż gdy dostajemy zadyszki po kilku-kilkunastu minutach ostrej jazdy.

Sam zresztą fakt wyjścia na dwór i poddania się działaniu słońca i wiatru w ruchu jest w stanie bardzo szybko poprawić nam nastrój, wyciszyć nas i odprężyć – dodaje przedstawiciel sklepu i serwisu rowerowego Pro-Bike we Wrocławiu.

A zdrowie psychiczne wszak jest nie mniej ważne niż sprawne działanie naszego organizmu – nie zapominajmy o tym! Jazda rowerem przynosi korzyści w obu tych zakresach, w dodatku zaś dostępna jest dla każdego. Wyjątkiem są osoby z poważnymi schorzeniami układu ruchu. W schorzeniach mniej poważnych z kolei rower może okazać się świetnym narzędziem rehabilitacji, dlatego nie ma co się wahać – zaopatrzmy się w wodę, którą będziemy co jakiś czas popijać małymi łykami, i pedałujmy!

śr. ocena 5 / głosów 1