Właściwa wysokość obcasów w butach dla dzieci


Właściwy wybór butów dla dziecka ma duży wpływ na to, czy w przyszłości maluch będzie miał prawidłową postawę i zdrowe stopy. Buty dla dziecka powinny spełniać kilka istotnych warunków, by nie zaburzały rozwoju stóp. Zdarza się, że w marketowych sieciówkach znajdziemy eleganckie czółenka z obcasikiem i wąskim noskiem w rozmiarze 30. Tylko czy to są odpowiednie buty dla dziecka? Jaką budowę i jaką podeszwę powinny mieć buty dla najmłodszych?

Podeszwa, wnętrze buta i rodzaj materiału

Buty dla dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić, powinny pozwalać na dobre wyczucie podłoża. Im bardziej miękka i giętka podeszwa w butach, tym łatwiej maluch utrzymać równowagę. Rodzaj podeszwy ma także znaczenie dla rozwoju mięśni stóp. Podeszwa w butach dla dziecka powinna się lekko i swobodnie zginać na linii zginania palców. Warto zwrócić uwagę na bieżnik, który musi być odpowiednio ukształtowany, jednak nie tak głęboki, jak w sportowym obuwiu dla osoby dorosłej. Zdecydowanie nie powinniśmy fundować dziecku obuwia, które układa stopę w nienaturalny sposób. Obcasy, nawet niskie, mogą nosić tylko osoby dorosłe. Wnętrze buta dla dziecka również ma duże znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem są buty z wkładką profilaktyczną, która zapewnia komfort chodzenia. Powinien to być materiał miękki, który dopasowuje się do stopy. Ważne, by we wnętrzu nie było kłujących czy podrażniających nierówności, na przykład w postaci sztywnych szwów. Buty powinny być wykonane z przewiewnego materiału, tak by nóżki dziecka się nie pociły. Szukajmy więc butów w 100% z bawełny lub innego naturalnego materiału.

Mity na temat butów dla najmłodszych

Kiedy powinniśmy kupić dla naszego malucha pierwsze buciki? Możemy spotkać się z opiniami, że pierwsze buty dziecku zakładamy już w pierwszych miesiącach życia. Prawda jest taka, że o pierwszych butach można pomyśleć wtedy, kiedy dziecko zaczyna stawiać samodzielne kroki i przygotowuje się do chodzenia całkowicie samodzielnie. Do tego czasu stopy dziecka chronimy przed chłodem skarpetkami. Maluch, który raczkuje i dopiero próbuje stawiać pierwsze kroki, powinien mieć skarpetki antypoślizgowe. Kolejnym mitem jest to, że dla dziecka do 4. roku życia najlepsze są specjalnie wykonane buty ortopedyczne. Dzieci w tym wieku mają płaskie stopy, ponieważ dopiero się one rozwijają. Nie powinno się także kupować dzieciom butów na wyrost, na zapas – dowiadujemy się u producenta trampek Trammpy z Częstochowy. Wewnętrzna wkładka bucika powinna być dopasowana do długości stopy dziecka, ponieważ gdy stópka ślizga się w bucie, może to powodować otarcia. Dziecko zniechęca się wtedy do chodzenia albo stawia stopy w sposób nieprawidłowy, co ma negatywny wpływ na rozwój i utrzymanie prawidłowej sylwetki.

śr. ocena 5.5 / głosów 10