Wkładki do butów. Jakie wkładki ortopedyczne kupić?


Dobrze dobrane wkładki ortopedyczne korygują ustawienia stóp oraz chronią właściwą pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Przeznaczone są one dla osób z wadami i schorzeniami stóp – mowa tutaj o halluksach, płaskostopiu, palcach młotkowatych i szponiastych czy metatarsalgii stóp. Często stosowane są w procesie rehabilitacji oraz profilaktyce schorzeń narządu ruchu. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie wkładek ortopedycznych.

Czym charakteryzują się wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne do butów zapobiegają rozwojowi deformacji stóp i wspomagają ich leczenie. U dzieci korygują układ kostny, a poprzez eliminację wad stóp zapobiegają wadom postawy. Natomiast u dorosłych zmniejszają bóle stóp, stawów i kręgosłupa. Dobre wkładki ortopedyczne wykonane są z miękkiego i delikatnego materiału zapewniającego właściwy przepływ powietrza. Specjalistyczne wkładki ortopedyczne najczęściej składają się z wyściółki ekranizującej, modułu z dynamicznym wsparciem stopy, pianki amortyzującej oraz wyściółki wierzchniej. W zależności od wad, schorzeń i dolegliwości wkładki ortopedyczne mogą mieć różną funkcję. Mogą stymulować prawidłową pracę mięśni, zwiększać amortyzację czy odciążać miejsca bolesne. Rodzaj wkładek oraz sposób ich wykonania przekłada się nie tylko na efekt terapeutyczny, ale również na komfort użytkowania.

Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne redukują dolegliwości bólowe, a także korygują i dbają o właściwą postawę ciała oraz pracę stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Co więcej, amortyzują i zmniejszają obciążenia nóg oraz zatrzymują lub opóźniają proces dysfunkcji. Stosuje się je także w trakcie leczenia ortopedycznego oraz w procesie rehabilitacji – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z internetowego sklepu medycznego dobrysklepmedyczny.pl, w którym znajdziemy profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny renomowanych marek.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Wkładki ortopedyczne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, tzn. do jego wieku, rodzaju wady stopy czy stopnia deformacji. W sklepach medycznych i aptekach znaleźć można wkładki przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupisz najwłaściwsze wkładki, warto przed ich zakupem udać się do podologa ortopedycznego, który wykona podoskopie. Badanie to daje podstawowe informacje niezbędne w trakcie diagnozowania i leczenia schorzeń stóp. Wystarczy stanąć boso na podświetlonej płycie, na której widać dokładnie miejsca stykania się podeszwy stóp z podłożem. Dzięki podoskopii specjalista dobierze Ci odpowiednie wkładki ortopedyczne.

Wkładki do butów różnią się między sobą kształtem, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz technologią, która zapewnia konkretne oddziaływanie na stopę. Wkładki na płaskostopie będą idealne dla osób, u których wada postawy zaczyna utrudniać chodzenie oraz wywołuje ból stóp, kolan czy bioder. Wkładki ortopedyczne na haluksy będą pomocne przy korekcie ułożenia koślawego palucha. Wkładki niepełne – do 2/3 długości podpierają łuki stóp oraz niwelują nacisk na piętę stopy, co pomaga w bólu, który towarzyszy ostrodze piętowej. Natomiast dla osób przy stopie cukrzycowej, które mają problem z trudno gojącymi się ranami, niezbędne będą wkładki z miękkiej pianki chroniącej przed urazami. Przy mniej uciążliwych problemach ze stopami możesz wybrać bardziej uniwersalne wkładki żelowe.

Pamiętaj, że odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne do butów mogą zniwelować bóle stóp, kolan, bioder i kręgosłupa. Mogą również zapobiegać powstawaniu odcisków i modzeli oraz zwiększyć komfort chodzenia przy problemach z haluksami. Obuwie, do którego chcesz włożyć wkładkę ortopedyczną, powinno być 1 cm dłuższe niż zwykle. Zasada jest taka, aby dobierać buty do wkładek – a nie odwrotnie! Nie należy umieszczać wkładek w butach znoszonych. Zwróć uwagę również na to, aby wkładki ortopedyczne były higieniczne i chroniły przed rozwojem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

śr. ocena 5 / głosów 16