Witaminy i suplementy dla przyszłych mam


Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Rośnie wtedy również zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne – niezbędne dla zdrowia mamy i dziecka. Jakimi preparatami warto uzupełnić dietę, by mieć pewność, że dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych składników?

witaminy

Jak zdrowo uzupełniać witaminy w ciąży?

Przede wszystkim przed sięgnięciem po dodatkowe witaminy i minerały należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Dlaczego to właśnie w ciąży może pojawić się niedobór tych składników w organizmie? Bywa, że w naszej codziennej diecie brakuje żelaza, cynku, witaminy C , wapnia i innych potrzebnych elementów. A pamiętajmy, że w ciąży zapotrzebowanie na nie jest podwójne. Dlatego warto wybrać w aptece preparaty opracowane pod kątem potrzeb ciężarnych kobiet. Odpowiedni produkt można również zamówić przez Internet np. w aptece internetowej Strefa Leków.

Które witaminy są szczególnie potrzebne?

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto zacząć przyjmować kwas foliowy, czyli witaminę B9. Bowiem jego niedobór może skutkować przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka – m.in. zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu nerwowego i rdzenia kręgowego, a także wad serca oraz rozszczepów warg i podniebienia. Kwas foliowy powinien być przyjmowany do 10 tygodnia ciąży.  Kolejnym nieodzownym składnikiem dla przyszłej mamy  jest żelazo, które pomaga zapobiegać niedokrwistości (anemii). Może ona prowadzić nie tylko do złego samopoczucia kobiety, ale też do zagrożenia dla zdrowia i życia płodu. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż dwukrotnie, co należy uwzględnić nie tylko w codziennej diecie, ale też w dodatkowej suplementacji. Poza wspomnianą witaminą B9 nieodzowne dla dobrego zdrowia mamy i dziecka są również inne witaminy z tej grupy: B1, B2, B3, B6, B12. Ich niedobór odbija się negatywnie na pracy układu nerwowego i układu krążenia oraz na prawidłowym metabolizmie. Warto jeszcze wspomnieć o witaminie C, która nie tylko poprawia przyswajanie żelaza, ale też uczestniczy w procesach metabolicznych. Jej przyjmowanie jest szczególnie wskazane w przypadku kobiet z cukrzycą i nadciśnieniem. Z kolei witamina E zapobiega poronieniu, dlatego warto, by również znalazła się w suplementach dla ciężarnych.

śr. ocena 5 / głosów 1