W jakim wieku należy wykonać pierwszą cytologię?


Cytologia to proste badanie, które może uratować życie kobiety. Wiele pań uważa, że brak dolegliwości zdrowotnych jest oznaką braku problemów chorobowych. Niestety rak szyjki macicy jest bardzo podstępny. W początkowym okresie nie objawia się niepokojącymi sygnałami. Jego wczesne wykrycie możliwe jest jedynie przy wykorzystaniu cytologii. Pozwala ona także wykryć stany przednowotworowe. Kiedy należy wykonać to bezpieczne i bezbolesne badanie?

Kiedy wykonać cytologię po raz pierwszy?

Cytologię powinna wykonać każda kobieta, która ukończyła 25 lat. Warto dodać, że wiek ten dotyczy zarówno pań, które rozpoczęły współżycie seksualne, jak i nie. Najlepszym momentem na przeprowadzenie badania po raz pierwszy jest okres między 20 a 25 lat. W przypadku kobiet, które zdecydowały się na rozpoczęcie życia płciowego powinno ono odbyć się wkrótce po nastąpieniu tego momentu, przy czym najpóźniej w odstępie 3 lat.

Specjaliści z Pracowni Histopatologicznej HISTAMED podkreślają, że nie ma konkretnie wskazanej górnej granicy wieku, powyżej której nie należy przeprowadzać analizy komórek. Obowiązek regularnego sprawdzania obowiązuje także panie, które przeszły menopauzę. Ewentualną rezygnację z niego może podjąć jedynie lekarz ginekolog. Najczęściej dotyczyć ona może pacjentek w wieku 65-70 lat, u których trzy kolejne badania były prawidłowe, a w okresie 10 poprzedzających lat nie stwierdzone zostały u nich nieprawidłowości.

Ważne jest regularne wykonywanie cytologii

Bez względu na wiek pacjentki, jak i wielu innych czynników jej wykonanie zaleca się co 3 lata, pod warunkiem, że ostatni wynik był prawidłowy. Co więcej, obowiązek ten dotyczy także kobiet w ciąży. Powinny one mieć pobrany materiał dwukrotnie – w I oraz III trymestrze. Wiele pań niestety nie ma wykonywanego badania podczas ciąży, a to duży błąd. Jeśli ciężarna nie przeszła cytologii w okresie oczekiwania na poród, zaleca się pobranie materiału do badania jak najszybciej, nawet już na pierwszej poporodowej wizycie.

Wyjątek w jego częstotliwości dotyczy kobiet należących do grupy podwyższonego raka szyjki macicy. Do czynników podnoszących zagrożenie można zaliczyć zaliczyć: zakażenie HIV, zakażenie HPV, obniżoną odporność, wcześniejsze leczenie będące wynikiem nadżerki bądź dysplazji tj. stanu przedrakowego szyjki macicy. Panie te powinny mieć przeprowadzone badanie raz w roku bądź częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.

W większości krajów europejskich kobiety niezwykle rzadko umierają na raka szyjki macicy, gdyż odpowiednia profilaktyka pozwala skutecznie i na czas wdrożyć właściwe leczenie. Niestety, każdego roku na chorobę tą zapad około czterech tysięcy kobiet. Co gorsze, z uwagi na zbyt późne wykrycie problemu, aż połowa z nich umiera.

śr. ocena 5 / głosów 6