W jaki sposób skutecznie przeciwdziałać powstawaniu próchnicy?


Należy podkreślić, że zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym pozwalają skutecznie zapobiegać powstawaniu chorobom zębów i przyzębia, w tym również próchnicy. Ponadto, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów oraz diecie, w której nie będzie produktów działających próchnicotwórczo. Jak konkretnie przeciwdziałać powstawaniu próchnicy?

stomatolog

Profilaktyka przeciwpróchnicowa – zabiegi w gabinecie stomatologicznym

Aby mieć pewność w jakim stanie są zęby, należy co 6 miesięcy wykonywać badanie kontrolne jamy ustnej. Podczas takiej wizyty można wykonać również zabiegi profilaktyczne, które skutecznie chronią przed próchnicą. Zalicza się do nich m.in. lakierowanie zębów. Dzięki niemu stomatolog dostarcza zębom fluoru w stężonej dawce, przez co zwiększa się ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. To ważny zabieg, gdyż pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej nie zawierają tak dużej dawki fluoru. Innym zabiegiem jest skaling, czyli usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Kamień znajdujący się nad i pod dziąsłami stanowi pożywkę dla bakterii, dlatego przyczynia się do powstawania chorób dziąseł i przyzębia, a także zębów, w tym również próchnicy. Warto również rozważyć piaskowanie zębów, które pomaga skutecznie pozbyć się osadów nazębnych, przebarwień, a także nieznacznie kamienia nazębnego. Jest to zabieg uzupełniający do skalingu oraz proponowany jako alternatywa dla osób, których powyższe problemy nie są mocno nasilone. Tego typu zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym są gwarancją zdrowych i pięknych zębów, dlatego chcąc uchronić się przed próchnicą, warto korzystać z nich w miarę potrzeb lub przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Jak zapobiegać próchnicy? – czyszczenie jamy ustnej i dieta

Aby uchronić się przed próchnicą należy także pamiętać o działaniach, które z łatwością można wykonać samodzielnie. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów – najlepiej po każdym posiłku lub przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Warto korzystać także z nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej, gdyż mają skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Regularne czyszczenie jamy ustnej zapobiega kolonizacji bakterii i tym samym uniemożliwia powstawanie próchnicy – podkreśla specjalista z Centrum stomatologicznego Dentica w Zawierciu.

Podczas szczotkowania warto pamiętać o czyszczeniu nie tylko zębów, ale również języka i przestrzeni na policzkach. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe. Aby przeciwdziałać próchnicy należy ograniczyć spożycie cukrów, a także unikać ich na godzinę przed snem.

śr. ocena 5 / głosów 4