Suplementy diety jako pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego


Żyjąc w XXI wieku, większość osób jest wiecznie zabiegana i narażona każdego dnia na dużą ilość stresu i nerwów. Niestety z tak szybkim trybem życia nie każdy potrafi sobie poradzić. Często więc się denerwuje i ma np. problemy z niespokojnym snem. Pomóc w takich przypadkach może dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Można to zrobić poprzez właściwe dopasowanie swojej diety. Pomocne w tej kwestii może być też jednak przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.

Dlaczego człowiek odczuwa stres?

Nerwy i stresu to całkowicie naturalne reakcje organizmu człowieka, które powstają w odpowiedzi na znalezienie się w nieprzyjemnych lub groźnych sytuacjach. Ich powstanie jest związane z powstającym w takich warunkach przeciążeniem emocjonalnym i fizycznym. Najczęstszymi przyczynami odczuwania stresu mogą być np. nadmiar lub wyjątkowo trudne obowiązki w pracy, utrata pracy, choroba najbliższych członków rodziny lub konieczność poradzenia sobie  z innymi bardzo trudnymi wyzwaniami. Według psychologów można wyróżnić trzy główne rodzaje stresorów, które mogą powodować u człowieka większą nerwowość i pojawienie się sytuacji stresowej. Są nimi: stresory społeczne, czyli m.in. konflikt, odrzucenie lub mobbing, stresory psychiczne, czyli m.in. nadmierny pośpiech, brak samodzielności, zbyt dużo lub zbyt mało pracy, oraz stresory fizyczne, czyli wszystkie te, które bezpośrednio oddziałują na nasze zmysły i zaburzają nasz dyskomfort. Spośród tych ostatnich stresorów warto jest wymienić przede wszystkim nadmiary bodźców, urazy fizyczne, długotrwała praca fizyczna, długotrwała praca umysłowa, a nawet świadomość zanieczyszczeni środowiska.  

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro: Żeby mieć możliwość poradzenia sobie z takimi nieprzyjemnymi sytuacjami i ograniczyć ilość odczuwanego stresu, ludzie szukają różnych sposobów. Niektórym wystarczy po prostu zapewnienie sobie więcej spokoju, medytacje i częste przebywanie na świeżym powietrzu, niektórzy zwiększają swoją aktywność fizyczną, po to, aby znaleźć dla siebie odskocznię od odczuwanego na co dzień stresu, a niektórzy starają się zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i różnych składników odżywczych, które pomagają w redukcji nerwów oraz pływają na dobry sen. Można to zrobić po prostu zmieniając swoją dietę, ale można też w tym celu zacząć stosować odpowiednie suplementy diety. Te można kupić także w aptekach internetowych, takich jak nasza.

W jakie witaminy i składniki odżywcze warto dostarczyć organizmowi, żeby ograniczyć odczuwany stres?

Celem wspomagania swojej diety odpowiednimi suplementami, które mają wpływ na układ nerwowy jest ułatwienie organizmowi regeneracji wzburzonego układu nerwowego. Żeby to było możliwe, konieczne jest zapewnienie mu wielu istotnych składników odżywczych oraz witamin. Bardzo ważne dla osób, które na co dzień są często narażone na różnego typu sytuacje stresowe jest dostarczenie organizmowi np. witamin z grupy B. Witamina B1 wpływa np. na poprawę pamięci oraz usprawnia myślenie, witamina B2 łagodzi bóle i zawroty głowy, natomiast witamina B6 jest niezbędna przede wszystkim do wytwarzania blokujących powstawanie depresji i lęków neuroprzekaźników w postaci serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Większość dostępnych w aptekach suplementów diety na nerwy i spokojny sen zawiera także witaminę E, kwas foliowy i magnez. Te składniki odżywcze także wpływają na zmniejszenie odczuwanego napięcia usprawniając prace układu nerwowego.

W aptekach dostępnych jest również wiele suplementów diety, których stosownie ma na celu zwalczenie odczuwanych nerwów i stresu oraz wspomaganie dobrego snu, które są oparte wyłącznie na naturalnych składnikach, czyli przede wszystkim na ziołach. Najczęściej stosowane są w nich głóg, melisa czy waleriana. Ich największą zaletą jest to, że bez problemu mogą być stosowane zarówno przez dorosłych pacjentów, jak i przez dzieci.

śr. ocena 0 / głosów 0