Stomatologia estetyczna – jakie zabiegi można wykonać?


Stomatologia estetyczna to bardzo specyficzna dziedzina stomatologii. Wykonywane w jej ramach zabiegi mają bowiem na celu poprawę wyglądu naszych zębów oraz uzyskanie pięknego uśmiechu. W ramach stomatologii estetycznej wykonuje się m.in. zabiegi wybielania zębów, ich rekonstrukcji oraz nakładania coraz popularniejszej biżuterii zębowej.

stomatologia estetyczna

Moda na zdrowy i piękny uśmiech

Popularność stomatologii estetycznej bierze się z faktu, że coraz więcej osób przykłada bardzo dużą wagę do swojego wyglądu. To co jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, wielu osobom wydawało się zbędną fanaberią, dziś już nikogo nie dziwi. Każdy z nas chce mieć bowiem piękny i zdrowy uśmiech, jednak nie zawsze można to osiągnąć jedynie poprzez prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne zjawianie się na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki dentystycznej Maxdent we Wrocławiu, która świadczy szeroki zakres usług stomatologicznych, nie tylko z zakresu stomatologii estetycznej, ale także m.in. z zakresu ortodoncji czy implantologii: Nasz uśmiech powinien być odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Sukces stomatologii estetycznej wziął się z tego, że piękne i zdrowe zęby stały się marzeniem każdego człowieka sukcesu. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej zazwyczaj nie trwają zbyt długo, są bezbolesne i przynoszą znakomite rezultaty. Jeżeli ktoś ma problem ze swoim uśmiechem, coś mu się w nim nie podoba, wystarczy tylko udać się do gabinetu stomatologicznego i zasięgnąć porady specjalisty.

Jakie dokładnie zabiegi można wykonać, w celu poprawy estetyki naszego uśmiechu?

Wybielanie zębów

Ten zabieg z pewnością cieszy się największą popularnością wśród pacjentów. Spożywanie dużych ilości kawy i herbaty, palenie papierosów oraz wiele innych nawyków, powodują bowiem powstawanie widocznych przebarwień na zębach. Przez to nasz uśmiech traci swój blask. Rozwiązaniem problemu jest poddanie się profesjonalnemu zabiegowi wybielania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że samodzielne wybielanie zębów za pomocą ogólnie dostępnych past, lakierów czy pasków wybielających, nigdy nie da tak dobrych efektów, jak zabieg w gabinecie stomatologicznym.

Najczęściej stosowaną metodą wybielania zębów w gabinetach jest metoda nakładkowa. Udający się do lekarza pacjent ma wykonany odcisk zębów, na podstawie którego przygotowuje się dla niego specjalną, indywidualną nakładkę. Wraz z nią otrzymuje specjalny preparat wybielający, który stosuje samodzielnie przez około 2 tygodni. Stosowanie preparatu nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, jest całkowicie bezpieczne i pozwala uzyskać doskonałe rezultaty.

Najnowszą metodą wybielania, która stosowana jest m.in. we wspomnianej już wcześniej Klinice Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu jest wybielanie remineralizacyjne, które łączy środek wybielający i hydroksyapatyt tzn. wzmacniając zęby, jednocześnie leczy nadwrażliwość zębową.

Licówki ceramiczne

Drugim popularnym zabiegiem przeprowadzanym w ramach stomatologii estetycznej, jest nakładanie licówek ceramicznych. Ten zabieg pozwala zmienić kolor oraz kształt zębów. Oprócz tego, za pomocą licówek można ukryć tzw. diastemy, czyli przerwy między zębami oraz zakryć popękane szkliwo. Ten prosty zabieg, który polega na naklejeniu na naturalne zęby pacjenta, cieniutkich płatków ceramicznych umożliwia więc bardzo skuteczną poprawę wyglądu uśmiechu.

Jak tłumaczy na rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Maxdent: W naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają wykonać możliwie najcieńsze, a jednocześnie trwałe licówki. Kładziemy nacisk na wykonywanie licówek bez preparacji zęba, co umożliwia bardzo skuteczną metodę poprawy wyglądu uśmiechu. Dla naszych pacjentów wykonujemy wizualizację metodą Dental Smile Design – cyfrowe projektowanie indywidualnego uśmiechu, który możemy pokazać pacjentowi przed rozpoczęciem rekonstrukcji.

Biżuteria nazębna

W ostatnich latach, coraz większą popularnością cieszy się także biżuteria nazębna. Tego typu ozdoby mogą być wykonane zarówno z kamieni szlachetnych, jak i z bardziej dostępnej dla każdego cyrkonii. Takie miniaturowe ozdoby są mocowane do zębów od strony policzków. Są całkowicie bezpieczne dla zębów i pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu estetycznego.

śr. ocena 5 / głosów 5