W jaki sposób działa borowina lecznicza?


Borowina to jeden z najcenniejszych darów natury. Nazywana również „czarnym złotem”, wydobywana podobnie jak węgiel brunatny – w kopalni odkrywkowej, wspomaga leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, chorób kobiecych oraz wpływa na skórę, która staje się gładka jak aksamit po zastosowaniu kąpieli lub okładu borowinowego. To jednak nie wszystkie jej właściwości. W tym artykule wyjaśniamy dokładniej, czym jest borowina i w jaki sposób działa.

Gdzie znajdują się złoża borowiny?

Borowina jest szczególną odmianą torfu, która powstała wskutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym oraz wilgotnym środowisku. W Polsce są bardzo dobre warunki do rozwoju borowiny – torfy w naszym kraju są wysokiej jakości dzięki nieskażeniu zanieczyszczeniami środowiska. Zwłaszcza połczyńskie złoża, ze względu na dużą aktywność składników biologicznych i znakomitą zdolność utrzymywania ciepła, mają wysoką siłę oddziaływania i dzięki temu należą do najlepszych w Europie. Borowina stosowana jest do zabiegów borowinowych wykonywanych w sanatoriach: Gryf, Borkowo, Podhale i Irena.

W jaki sposób stosuje się borowinę?

Borowinę należy ogrzać do temperatury 38-42°C i zgodnie z zaleceniem lekarskim obłożyć całe ciało lub jego część za wyjątkiem okolicy głowy oraz serca. Warto pamiętać, że zabiegom tego typu towarzyszy intensywne pocenie, dzięki czemu organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyczynia się do przyspieszenia obiegu krwi oraz łagodzenia bólu. Rozpuszczone w wodzie składniki borowiny, takie jak: enzymy, estrogeny, kwasy huminowe oraz mikroelementy, wnikają z kolei w głąb organizmu przez skórę działając nawet na tak odległe narządy, jak macica i jajniki. Dodatkowo istnieje również transport ze skóry do borowiny (dializa skórna), dzięki czemu skóra oraz organizm oczyszczają się.

Kiedy warto stosować borowinę?

Borowinę warto stosować podczas przewlekłych i podostrych stanów zapalnych narządów ruchu (tkanek miękkich, stawów i kości) oraz chorób reumatycznych. Jej pozytywne działanie można także odnotować przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych, a także w obrzękach po stłuczeniach, zwichnięciach oraz złamaniach.

Dodatkowo borowina wpływa leczniczo na choroby układu nerwowego oraz krążenia i łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Ma zastosowanie w chorobach kobiecych, takich jak: bezpłodność, przewlekłe zapalenie przydatków, nacieki pooperacyjne, zespół klimakteryczny, zmiany starcze, a ponadto wykazuje również działania ujędrniające, nawilżające, regenerujące, antycellulitowe i odchudzające, dzięki czemu jest wykorzystywana przy zabiegach modelujących sylwetkę – wymienia zalety borowiny leczniczej rehabilitantka z Uzdrowiska Połczyn Grupa PGU S.A.

śr. ocena 5 / głosów 1