Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?


Już od najmłodszych lat chcemy czuć się pewnie i robić na innych ludziach dobre wrażenie. Choć czasem się do tego nie przyznajemy i udajemy, że to nie ma znaczenia, wygląd zewnętrzny jest dla nas bardzo istotny. Dla części z nas noszenie okularów nie stanowi żadnego problemu, jednak niektórym już na samym początku zaczyna to przeszkadzać. Okulary parują, kiedy wchodzimy zimą do ciepłego wnętrza, kilka razy dziennie musimy je czyścić i zawsze musimy uważać, by nie strącić ich z nosa. Dla dzieci i młodzieży stanowią problem na przykład podczas lekcji wychowania fizycznego czy po prostu wspólnego czasu, który spędzają z rówieśnikami. Niektórym też przeszkadza ich wygląd – mają wrażenie, że ich twarz wygląda w nich gorzej albo za bardzo zwracają uwagę innych. Wystarczy kilka przykrych komentarzy dla człowieka w młodym wieku i noszenie okularów zaczyna stanowić dla niego problem. Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci? Jaki jest odpowiedni wiek na założenie pierwszych soczewek?

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Kiedy jesteśmy gotowi na pierwsze soczewki kontaktowe?

Żaden lekarz ani producent soczewek kontaktowych nie określił nigdy minimalnego wieku na założenie pierwszych soczewek kontaktowych, co jest zasadne. To rodzice powinni ocenić, czy ich dziecko jest wystarczająco samodzielne i dojrzałe, by przestrzegać zaleceń specjalisty i właściwie pielęgnować soczewki. Trudno wyobrazić sobie malucha, który jeszcze dobrze nie potrafi posługiwać się sztućcami, że poradzi sobie z noszeniem soczewek kontaktowych. A młodego człowieka, który sam się ubiera, potrafi zadbać samodzielnie o higienę i pewnie trzyma w ręce ołówek?

Oczywiście, że tak. Z jednej strony możemy powiedzieć, że noszenie soczewek kontaktowych wymaga nieco więcej wysiłku niż noszenie okularów, jednak z drugiej strony zapewnia więcej komfortu – mówi nam przedstawicielka Zakładu optycznego Krystyna Pokorna-Stafin z Dębicy.

Właściwe soczewki kontaktowe może wybrać wyłącznie specjalista w salonie optycznym, a jeśli rodzice mają wątpliwości, czy ich dziecko jest gotowe na ich noszenie, zawsze mogą liczyć na poradę fachowców z doświadczeniem.

 

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Powody, dla których warto zdecydować się na soczewki kontaktowe zamiast okularów, są takie same zarówno dla dzieci, nastolatków, jak i dorosłych. Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, soczewki zapewniają większe pole widzenia niż okulary. Kiedy je nosimy, widzimy wszystko wyraźnie nawet kątem oka. Soczewki zapewniają nam także większą swobodę ruchu, na przykład podczas uprawiania sportu – soczewki kontaktowe dla dzieci eliminują konieczność zadawania sobie trudnego pytania, czy na lekcję wychowania fizycznego założyć okulary i ryzykować, że się stłuką, czy brać udział w zajęciach bez nich i widzieć znacznie gorzej. Nie tylko kwestie praktyczne przemawiają za soczewkami kontaktowymi. Dzięki nim młodzi ludzie często nabierają pewności siebie i czują się bardziej atrakcyjnie – a to bardzo ważne. Podsumowując: soczewki kontaktowe są więc dla dzieci bezpieczne i mnóstwo argumentów przemawia za tym wyborem.

śr. ocena 5 / głosów 1