Skąd się biorą hemoroidy?


Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze posiada każdy z nas. To naturalne struktury naczyniowe, położone w kanale ludzkiego odbytu, które ułatwiają wypróżnianie się. Stan patologiczny, jaki jest z nimi związany to choroba hemoroidalna, zwana również potocznie hemoroidami. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia i czy możemy się przed nią ochronić?

Przyczyny powstawania

Nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania hemoroidów. Jako jedną z wielu wymienia się brak aktywności fizycznej. Siedząca praca, siedzenie za kierownicą, siedzenie na kanapie w ramach relaksu – to wrogowie naszego zdrowia. Kolejnym nieprzyjacielem jest nieprawidłowa dieta. Chorobie hemoroidalnej sprzyja dieta uboga w błonnik oraz zbyt mała ilość spożywanych płynów, co wiąże się także z zaburzonymi wypróżnieniami. Ryzyko wystąpienia choroby reumatoidalnej zwiększa się także wraz z wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, np. w czasie ciąży. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie, a także częściej dotyka osoby starsze, u których zwalnia perystaltyka jelit.

Objawy i rozwój choroby

Właściwie funkcjonujące hemoroidy, to małe, niewyczuwalne sploty naczyń krwionośnych, które przypominają gąbczaste poduszeczki. Ich zadaniem jest wspieranie aparatu zwieraczowego. Kiedy pojawia się parcie, krew odpływa z hemoroidów, umożliwiając wypróżnienie.

Problemy pojawiają się wtedy, kiedy struktury te rozciągają się nadmiernie i wypełniają krwią ponad miarę. Zalegająca krew może doprowadzić do stanu zapalnego guzków i tkanek otaczających.

Jednym z pierwszych objawów jest świąd odbytu i okolic, któremu z czasem mogą towarzyszyć niewielkie uszkodzenia śluzówki i skóry. Może pojawić się wilgoć w okolicach odbytu – sączenie się wydzieliny sprzyja odczynom zapalnym. Z czasem możemy zacząć odczuwać niepełne wypróżnienie. Nasilamy parcie, czym utrudniamy odpływ krwi z okolicy odbytu – powoduje to powiększanie się guzków. Może pojawić się niewielkie krwawienie, najczęściej zauważamy je na papierze toaletowym podczas prób wypróżniania.

W późniejszych stadiach choroby guzki stają się wyczuwalne i jeżeli pozostają na zewnątrz odbytu, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Profilaktyka i leczenie

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed chorobą hemoroidalną? Jak mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika z Siemianowic Śląskich:

Przede wszystkim zadbajmy o bogatą w błonnik dietę, odpowiednie nawadnianie organizmu, a także aktywność fizyczną, dostosowując ją do naszego wieku, kondycji, czy stanu zdrowia. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, udajmy się do lekarza. Problem hemoroidów jest na tyle wstydliwy, że wielu pacjentów trafia do lekarza już z bardzo zaawansowaną chorobą. Wtedy by zminimalizować ból, zalecane są zabiegi – zakładanie gumek na hemoroidy, krioterapia lub laseroterapia.

Zabiegi usunięcia hemoroidów są bezbolesne i krótkie. Są możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach chirurgii jednodniowej. Pacjent szybko wraca do normalnej aktywności.

śr. ocena 5 / głosów 6