Skąd bierze się niepłodność?


Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO o niepłodności można mówić w sytuacji nieudanych przez cały rok próbach zajścia w ciążę. Przyczyny tego typu niepowodzeń mogą być bardzo różne i być spowodowane zarówno problemami kobiecymi lub męskimi, jak i problemami obojga partnerów. Dlatego w przypadku problemów z zajściem w ciążę koniecznie powinniśmy się udać do kliniki leczenia niepłodności, w której uzyskamy potrzebną nam pomoc. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i u mężczyzn.

Jeżeli pomimo podejmowanych prób nie możemy zajść w ciążę, najważniejsze co musimy wiedzieć to, że niepłodność jest problemem obojga partnerów i żeby móc precyzyjnie określić, co jest dokładną przyczyną wszystkich naszych niepowodzeń oraz dobrać najlepszą metodę leczenia niepłodności, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki obojga partnerów. Warto także wiedzieć, że nie zawsze kilkumiesięczne problemy z zajściem w ciąże od razu świadczą o niepłodności i wskazanych poniżej problemach u jednego lub u obojga partnerów. Czasami trudności z zajściem w ciąże są tylko chwilowe i wiążą się ze zwiększonym w danym czasie stresem czy ogólnymi problemami zdrowotnymi.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności u kobiet mogą mieć różny charakter. Najczęściej problem dotyczy różnego typu zaburzeń hormonalnych lub zaburzeń jajeczkowania. W tym drugim przypadku efektem może być brak owulacji lub w trakcie jej trwania, nieprawidłowe uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka czy np. niezdolność jajeczka do pęknięcia. W określeniu dokładnych efektów zaburzeń jajeczkowania pomoże przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych.

Oczywiście to jednak nie wszystkie możliwe przyczyny niepłodności u kobiet. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach:

Problemy hormonalne oraz zaburzenia owulacji są przyczyną około 1/3 wszystkich problemów z niepłodnością. U innych kobiet trudności z zajściem w ciąże mogą być spowodowane np. stanami zapalnymi w miednicy mniejszej lub zmianami w jajowodach, endometriozą, wadami macicy lub jej szyjki, mięśniakami macicy, chorobami nadnerczy lub tarczycy czy obecność w śluzie szyjkowym przeciwciał przeciwplemnikowych. Niepłodność może mieć także podłoże psychiczne i być związane ze stresem. Precyzyjne określenie przyczyn problemów pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Wbrew powszechnym opiniom, niepłodność u mężczyzn jest równie częstą przyczyną trudności w zajściu w ciążę, jak niepłodność u kobiet. Oczywiście głównym problemem w przypadku mężczyzn jest słaba jakość nasienia, czyli zbyt mała ilość plemników lub ich zbyt mała ruchliwość. Przyczyn niepłodności u panów należy jednak również szukać w ogólnych problemach zdrowotnych, zaburzeniach równowagi hormonalnej czy problemach psychicznych, które doprowadzają do problemów z erekcją i braku ochoty na współżycie.

W trakcie diagnozowania problemów z niepłodnością u mężczyzn konieczne jest więc dokładne sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta oraz wykonanie badania nasienia.

śr. ocena 5 / głosów 4