Różnice między e-papierosami a papierosami tradycyjnymi


E-papierosy z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zarówno wśród osób, które chcą rzucić tradycyjne papierosy, a także wśród tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dymka – a jednocześnie nie chcą wdychać szkodliwych związków. Jaka jest różnica pomiędzy papierosem elektronicznym a tradycyjnym? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Zapraszamy do lektury!

e-papieros i papieros na dłoni

Nie można powiedzieć, że vapowanie jest zdrowe lub neutralne dla naszego organizmu. Z pewnością jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsze niż palenie tradycyjnych papierosów. Co prawda jest popularne dopiero od kilku lat, dlatego też badania dotyczące e-papierosów nie są pełne i wciąż mogą pojawić się nowe dowody na korzyść lub na niekorzyść elektryków. Poniżej przedstawiamy różnice, które do tej pory zostały potwierdzone naukowo.

Wpływ papierosów na osoby palące

O szkodliwości palenia tradycyjnych papierosów mówi się od lat. Niedawno z rynków europejskich zostały wycofane papierosy mentolowe i obecnie palacze mentoli skazani są na wątpliwej jakości papierosy z czarnego rynku (których zdecydowanie nie polecamy), wkładki nadające papierosom mentolowy posmak (choć osoby, które próbowały twierdzą, że to nie to samo) lub właśnie e-papierosy i liquidy lub premixy o miętowym smaku (dostępne w szerokiej gamie w sklepie internetowym iVape.pl).

Wróćmy jednak do wpływu palenia na użytkowników papierosów. W tradycyjnej „fajce” znajduje się 5600 substancji chemicznych, z czego ponad 400 jest szkodliwych dla zdrowia, a 40 rakotwórczych! W dymie papierosowym znajdziemy między innymi substancje owadobójcze, środki stosowane w przemyśle chemicznym i tworzyw sztucznych, rozpuszczalniki, trucizny, a także metale ciężkie oraz tlenek węgla.

E-papierosy a zdrowie

Co w takim razie znajduje się w składzie olejku do e-paierosa? Nikotyna lub CBD (choć istnieją również bazy „zerówki” nie zawierające tych składników), woda, glikol propylenowy lub gliceryna, a także substancje zapachowo-smakowe, dopuszczone do stosowania w artykułach spożywczych. Naukowcy szacują, że szkodliwe są jedynie śladowe ilości niektórych z tych składników. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy jakiekolwiek skutki uboczne może nieść ze sobą długotrwałe wdychanie glikolu. Choć jest to składnik leków wziewnych wpływu na organizm człowieka nie da się zbadać laboratoryjnie – potrzeba na to kilkudziesięciu lat.

Niebezpieczne mogą być również płyny, w których został zastosowany kwas benzoesowy lub benzaldehyd, wytwarzające podczas podgrzewania benzen. Jego ilość jest jednak od 50 do nawet 100 razy mniejsza niż w papierosach tradycyjnych! Choć warto wspomnieć, że nie pozostaje bez wpływu na zdrowie palaczy.

Bierne palenie – wdychanie dymu przez osoby niepalące

Bardziej szkodliwe jak samo palenie jest palenie bierne – czyli wdychanie dymu z papierosa, którego pali ktoś inny. Okazuje się, że wdychając dym papierosowy przyjmujemy aż 35 razy więcej tlenku węgla niż palacz! Dodatkowo w dymie znajduje się 4 razy więcej nikotyny, ponieważ w procesie spalania substancje zawarte w papierosie przechodzą szereg zmian chemicznych. Dodatkowo palacz zaciąga się przez filtr, który choć w minimalnym stopniu może zatrzymać szkodliwe substancje…

Tymczasem w powietrzu, w którym unosi się dym z e-papierosa nie znajdują się ani tlenek węgla, ani nikotyna. Można pokusić się o stwierdzenie, że bardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychamy w centrach dużych miast. Vapowanie jest więc bezpieczne dla biernych palaczy. Choć oczywiście przypominamy, że nie należy korzystać z elektryka w miejscach, w których palenie jest zabronione lub w towarzystwie osób, które sobie tego nie życzą.

Czy papierosy elektroniczne są zdrowsze od tradycyjnego palenia?

Oczywiście najlepiej rzucić palenie całkowicie. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez dymka lepiej wybrać e-papierosa, niż papierosy tradycyjne. Nie są one całkowicie neutralne dla zdrowia ze względu na obecność nikotyny (choć, jak już wspomnieliśmy można również wybrać liquidy bez tej substancji), jednak są zdecydowanie zdrowsze niż tradycyjne papierosy. Nie niosą ze sobą również negatywnych skutków dla biernych palaczy, co ma znaczenie, jeśli palimy bardzo często i robimy to w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w domu.

śr. ocena 0 / głosów 0