Rodzaje uzupełnień protetycznych


Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem prawidłowego funkcjonowania oraz budowy jamy ustnej, zębów, mięśni, nerwów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W protetyce wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych – uzupełnienia stałe oraz ruchome.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne stałe i ich rodzaje

Uzupełnienia protetyczne stałe są zamocowane w jamie ustnej w taki sposób, że pacjent nie może ich samodzielnie wyjmować. Pierwsza grupa uzupełnień protetycznych stałych to wkłady koronowo-korzeniowe, które stosuje się w przypadku zębów leczonych kanałowo. Część koronowa ma za zadanie odbudować zrąb zęba, a część korzeniowa rekonstruuje jego korzeń. Ich zastosowanie umożliwia odbudowanie zniszczonego zęba. Wkłady koronowe służą do odbudowy samej korony zębowej, która uległa zniszczeniu przez próchnicę lub została złamana. Najczęściej wykonywane są one z trwałej porcelany.

Korony zębów to kolejne stałe uzupełnienie protetyczne, które stosuje się w przypadku rekonstrukcji zniszczonego zęba. Aby było możliwe zastosowanie korony, ząb musi wystawać ponad dziąsło na 2-3 mm. Licówki z kolei stanowią uzupełnienie na wargowej powierzchni zęba. Ich zadaniem jest poprawa kształtu zębów oraz ich koloru. Mosty natomiast stosuje się w przypadku braku zęba. Są to trzy połączone ze sobą korony protetyczne, z których środkowa zastępuje brakujący ząb. Implanty stosowane są u pacjentów, którzy stracili zęby. Mocowane są na stałe w dziąśle. Implanty bardzo dobrze imitują naturalny ząb. Każdy z tych rodzajów, w zależności od potrzeb, wykonują dobrzy dentyści – np. w Centrum Medycznym Ultramedic.

Uzupełnienia protetyczne ruchome – protezy

Cechą charakterystyczną uzupełnień protetycznych ruchomych jest możliwość wyjęcia uzupełnienia w dowolnym momencie. Uzupełnienia protetyczne ruchome to najczęściej różnego rodzaju protezy. Spośród nich warto wymienić protezy akrylowe, które zakłada się na śluzówkę jamy ustnej. Najczęściej stosuje się je u pacjentów, którzy nie mają swoich własnych zębów. Drugą grupą są protezy szkieletowe, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, przez co są wygodniejsze w codziennym noszeniu. Wyposażone są także w specjalne podpórki, które zwiększają komfort gryzienia oraz zapobiegają przemieszczaniu się protezy podczas jedzenia. Trzecią grupą protez są protezy overdenture. Opierają się one na korzeniach zębów oraz na wszczepionych w dziąsło implantach. Dzięki takiej konstrukcji, proces użytkowania protezy jest mniej uciążliwy i wygodniejszy dla pacjenta.

śr. ocena 4 / głosów 2