Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych


Zdrowie jest bez wątpienia najcenniejszym skarbem, jaki posiadamy – jego brak nie pozwala nam w pełni cieszyć się życiem. Lecz nawet w chorobie nie powinniśmy zupełnie się poddawać. Jeśli zaś coś złego dotknie kogoś z naszego bliskiego otoczenia, do nas należeć będzie obowiązek podtrzymywania go na duchu oraz zapewnienia mu odpowiedniej opieki. Gdy zajdzie więc taka potrzeba, jedną z rzeczy, o jakie będziemy musieli zadbać, może okazać się praktyczne i wygodne łóżko rehabilitacyjne.

łóżka rehabilitacyjne

Łóżka rehabilitacyjne – wprowadzenie

Łóżka rehabilitacyjne są powszechnie wykorzystywane w szpitalach, sanatoriach, domach opieki, a także w mieszkaniach prywatnych. Zaliczane są do sprzętu mającego przede wszystkim zapewnić pacjentowi komfort oraz bezpieczeństwo. Rozwiązanie to sprawdzi się znakomicie w przypadku osób leżących tymczasowo bądź stale, tym bardziej że wyposażone jest w sprawny mechanizm wymuszający zmianę pozycji. Oprócz tego takie urządzenie to wielka pomoc dla personelu, czy też szerzej, wszystkich opiekunów, których praca jest dzięki temu po prostu bardziej efektywna.

Czym są łóżka mechaniczne?

Większość łóżek rehabilitacyjnych składa się z ramy wraz ze stelażem, bocznych barier i wysięgników, a także kółek znacznie ułatwiających transportowanie całej konstrukcji. Opisywany sprzęt można podzielić na dwie kategorie: łóżka mechaniczne oraz elektryczne. Pierwszy typ umożliwia dość znaczną regulację ułożenia względem siebie poszczególnych elementów, choć odbywa się to przy użyciu sporego nakładu siły. Każdorazowa zmiana wysokości czy też kąta nachylenia wymagać będzie obecności opiekuna, zaś sama korekta pozycji nie będzie dla pacjenta zbyt wygodna, wymagając jego mniejszego lub większego udziału.

Podstawowe zalety łóżek elektrycznych

Elektryczna regulacja w najlepszych dostępnych modelach jest wyjątkowo płynna, co nie wymaga tak naprawdę żadnej współpracy ze strony chorego. Rehabilitacyjne łóżko elektryczne jest sprzętem, który obsługuje się przy wykorzystaniu intuicyjnego pilota, który znacznie wszystko ułatwia. Sprawdza się to doskonale w przypadku unieruchomionych osób, które bardzo trudno odpowiednio ułożyć przy użyciu samych tylko rąk czy nawet mechanicznego sterowania.

Nowoczesne łóżka sprzyjają efektywnej pracy pielęgniarzy czy fizjoterapeutów, mogących teraz o wiele łatwiej wykonywać wszelkiego rodzaju masaże i ćwiczenia, jak również przeprowadzać jakże ważną codzienną pielęgnację. Łóżka mają solidną konstrukcję, nie ma więc obaw o bezpieczeństwo ani chorego, ani personelu – mówi ekspert ze sklepu medycznego Medicus.

Szeroki wybór akcesoriów

Co ważne, do sprzętu będącego tematem naszego tekstu można bez problemu dobrać przydatne dodatki, jeszcze bardziej zwiększające atrakcyjność całego rozwiązania. Mowa tu między innymi o specjalnych jeżdżących stolikach, czy też uchwytach wspomagających treningi pionizacyjne, znajdujących się w zestawie z pomocnymi zawieszkami oraz linkami.

śr. ocena 0 / głosów 0