Rodzaje aparatów ortodontycznych


Aparaty ortodontyczne stosowane są w celu korekcji wad zgryzu. Sięgnięcie po aparat na zęby jest wskazane w przypadku niewłaściwego ustawienia zębów w łukach lub zwarcia między żuchwą a szczęką.

Aparaty ruchome i stałe

Podstawowy podział aparatów ortodontycznych rozróżnia aparaty ruchome i stałe. Aparaty ruchome, potocznie nazywane też „zdejmowanymi”, przeznaczone są przede wszystkim dla osób bardzo młodych, do 12 roku życia, w okresie trwania wymiany zębów mlecznych na stałe – wyjaśnia nasz rozmówca z Centrum Stomatologicznego APEX.

Aparaty stałe natomiast wskazane są w leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych i starszej młodzieży, kiedy pracujemy nad zębami stałymi. Takie aparaty dają znacznie większe możliwości w korygowaniu nawet bardzo poważnych wad. Mocowane są trwale do szkliwa zębów za pomocą specjalnych klejów, a zbudowane z zamków i pierścieni, do których z kolei mocuje się sprężysty drut. To właśnie dzięki niemu możliwa jest regulacja – stopniowe zwiększanie – nacisku aparatu na zęby.

Klasyczne aparaty stałe

Standardowe, klasyczne aparaty stałe opisaliśmy powyżej. Przyklejane są na zewnętrznej powierzchni zębów, a zamki mogą być wykonane z metalu, kryształu lub porcelany/kompozytu ceramicznego. Zamki inne od metalowych nazywamy estetycznymi, ponieważ są mniej widoczne. Podczas leczenia aparatem stałym  pacjent powinien odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym w odstępach 4-6 tygodniowych.

Językowe aparaty stałe

Aparaty językowe (albo lingwalne) działają na identycznej zasadzie z aparatami klasycznymi. Zasadnicza różnica polega na tym, że zamki mocowane są na wewnętrznej stronie łuków zębowych, dzięki czemu nie są widoczne podczas mówienia.

Samoligaturujące aparaty ortodontyczne

W tym rodzaju stałych aparatów ortodontycznych nie stosuje się ligatur, czyli tzw. gumek. Jednocześnie podczas leczenia tym aparatem wymagana jest znacznie mniejsza siła nacisku na zęby, co poprawia komfort pacjenta. Korekcja wady zgryzu aparatem samoligaturującym zajmuje mniej czasu i pozwala na wydłużenie odstępów między kolejnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym.

Decyzja o wyborze rodzaju aparatu ortodontycznego zawsze musi być podejmowana indywidualnie, w oparciu o dokładne badanie stomatologiczne i ortodontyczne, a całość leczenia powinna przebiegać zgodnie z ustalonym z góry planem.

śr. ocena 5 / głosów 1