Przyczyny powstawania hemoroidów


Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są niezwykle krępującą i jednocześnie bardzo często występująca przypadłością. Według badań, tego typu schorzenia mogą występować nawet u co czwartej osoby dorosłej. Przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej są bardzo złożone. Warto je jednak poznać, żeby uniknąć tego typu problemów.

hemoroidy

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy są to tak naprawdę drobne guzki krwawnicze, które występują u każdego z nas. Wyglądem przypominają drobne poduszeczki, które wypełnione są krwią. U zdrowego człowieka pełnią bardzo pożyteczne funkcje: uszczelniają kanał odbytu oraz pozwalają na panowanie nad oddawaniem stolca oraz puszczaniem gazów. W momencie, w którym dochodzi do nich impuls nerwowy, poduszeczki opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie. Choroba hemoroidalna zaczyna się w momencie, gdy hemoroidy zaczynają się za bardzo rozszerzać i za bardzo napełniać krwią. W takich sytuacjach, gdy dochodzi do nich wspomniany wcześniej impuls nerwowy, nie mają możliwości całkowitego opróżnienia z krwi. Z czasem dochodzi także do powstania stanu zapalnego, w skutek czego odczuwamy ból i mamy trudności z wypróżnianiem.

Przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz proktolog z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej mogą być bardzo złożone. Najczęściej ta przypadłość dotyka osoby, które wykazuje niską aktywność fizyczną, wykonują pracę siedzącą oraz stosują nieodpowiednią dietę. Ta ostatnia przyczyna jest związana z przyjmowaniem zbyt małej ilości błonnika oraz płynów, w rezultacie czego bardzo często odczuwa się zaparcia. Skutkuje to nadmiernym rozciąganiem błony śluzowej okolic odbytu oraz guzków krwawniczych.

Choroba ta częściej dotyka także osoby otyłe oraz takie, które często stosują środki przeczyszczające. Częstość występowania schorzenia jest zwiększona także u osób przewlekle chorych, które cierpią na niewydolność krążenia oraz u osób, które miały wykonywane operacje okolic odbytu i krocza.

Hemoroidy mogą dokuczać także kobietom w ciąży. Jest to związane z występującymi u nich zmianami hormonalnymi oraz z uciskaniem układu żylnego przez rosnący w brzuchu płód. W rezultacie utrudniony jest przepływ krwi, a jelita zmuszone są do bardziej wytężonej pracy. U kobiet w ciąży żylaki odbytu zazwyczaj nie wymagają jednak leczenia, ponieważ po zakończeniu ciąży, powinny samodzielnie ustąpić.

śr. ocena 6.7 / głosów 3