Protezy zębowe bezklamrowe. Charakterystyka


Protezy szkieletowe to obecnie jeden z najczęściej stosowanych w leczeniu protetycznym rodzaj częściowych protez ruchomych. Tego rodzaju protezy stosowane są w celu odbudowy luk w uzębieniu, które składają się z przynajmniej kilku zębów. Szkieletowe protezy zębowe są stosowane w wersji klamrowej i bezklamrowej. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są zalety protez szkieletowych oraz jaka jest charakterystyka ich wersji bezklamrowej.

protezy zębowe

Jakie są zalety protez szkieletowych?

Protezy zębowe szkieletowe pozwalają na skuteczną odbudowę większej ilości utraconych przez pacjenta naturalnych zębów w przypadkach, gdy z jakiejś przyczyny nie ma możliwości zastosowania w tym celu stałych protez i uzupełnień zębowych, czyli przede wszystkim implantów stomatologicznych oraz mostów protetycznych. Warunkiem, który jest konieczny do tego, żeby możliwe było zastosowanie protezy szkieletowej jest jednak to, żeby pacjent posiadał na tyle dużo zębów, żeby można było do nich przymocować protezę szkieletową.

W porównaniu do stosowanych także ruchomych protez akrylowych, protezy zębowe szkieletowe różnią się od nich nieco mniejszym ciężarem oraz innym sposobem przenoszenia powstających w trakcie przeżuwania posiłków sił. W protezach akrylowych siły te są opierane na kości i na błonie śluzowej dziąseł, z kolei w protezach szkieletowych na pozostałe jeszcze w łuku zęby. Takie rozwiązanie jest oczywiście dużo bardziej wygodne. Dużą zaletą, która płynie ze stosowania protez szkieletowych jest także większa łatwość i wygoda stosowania właściwej higieny jamy ustnej.

Stosowanie protez szkieletowych w odbudowie zgryzu niesie za sobą także korzyści polegające na bezproblemowym spożywaniu pokarmów oraz na nieutrwalaniu się nieprawidłowego zgryzu poprzez przechylanie się pozostałych zębów w kierunku powstałych luk w uzębieniu.

Charakterystyka protez szkieletowych klamrowych

Najczęściej stosowanym rodzajem protez szkieletowych są protezy klamrowe, czyli takie, w których proteza opiera się na zębach dzięki użyciu metalowych klamer. Ich zastosowanie umożliwia zachowanie stabilności protezy, dzięki wykorzystaniu siły tarcia pomiędzy ramionami a powierzchnią tzw. zęba filarowego. Żeby stabilność była jednak naprawdę dobra, konieczne jest najpierw właściwe ukształtowanie ramion protezy. Rodzaje klamer są dobierane do stanu uzębienia pacjenta. Istnieje aż 5 typów takich klamer.

Pomimo iż protezy klamrowe cały czas są bardzo chętnie stosowane w odbudowie zębów, mają one jednak też swoje wady. Najważniejsze z nich to mało estetyczny wygląd oraz powstawanie problemów z czyszczeniem zębów, na których opiera się klamry protezy. Utrudnienie ich dokładnego czyszczenia zwiększa niestety ryzyko rozwijania się na nich później bakterii próchnicowych.

A może protezy szkieletowe bezklamrowe?

Na szczęście istnieje znakomita alternatywa dla protez klamrowych. Są nią będące tematem naszego artykułu protezy szkieletowe bezklamrowe. W ich podstawowym rodzaju protezy opierają się na systemie zamków i zasuw, które są równolegle zamontowane w koronach zębów i na protezie. Elementy te mogą być zamocowane międzykoronowo, zewnątrzkoronowo lub wewnątrzkoronowo. Dokładny sposób ich montażu zależy oczywiście od stanu zębów pacjenta. Inną możliwością jest zastosowanie mocowań teleskopowych. W tym przypadku wcześniej konieczne jest jednak wcześniejsze stworzenie w koronie zębów metalowej  korony wewnętrznej, do której mocowana będzie później proteza. Ostatnim rodzajem protez bezklamrowych są protezy szkieletowe mocowane na zatrzaskach, których działanie nieco przypomina działanie zatrzasków stosowanych w odzieży.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach, która cieszy się bardzo dobrą opinią w regionie i w związku z tym przyjeżdża do niej także wielu pacjentów z okolicznych miejscowości, m.in. z Pszczyny i z Mikołowa: Najważniejszą zaletą protez szkieletowych bezklamrowych jest to, że takie protezy są bardziej estetyczne niż protezy klamrowe, ponieważ są w nich lepiej ukryte mocowania. Najczęściej stosowane są protezy bezklamrowe na zatrzaskach. Mają one wszystkie zalety protez szkieletowych, i jednocześnie nie ma w nich zastosowanych nieestetycznych metalowych klamer.

Do stworzenia i rozpoczęcia stosowania bezklamrowej protezy zębowej zazwyczaj wystarczają raptem 3 wizyty w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej wizyty wykonywane są wciski szczęki i żuchwy, które posłużą do przygotowania protezy. Przygotowywane są także zęby pacjenta, żeby było można później przymocować protezę. W trakcie drugiej wizyty przymierzana jest przygotowana proteza szkieletowa do zębów filarowych i sprawdzane jest, czy konieczne jest jeszcze naniesienie jakichś poprawek, a w trakcie trzeciej wizyty przymierza się już gotową protezę bezklamrową w jamie ustnej pacjenta, dokonuje się jeszcze ewentualnych poprawek, a następnie cementuje się zatrzaski, które mają utrzymywać protezę.

śr. ocena 0 / głosów 0