Podstawowe fazy alkoholizmu


Alkoholizm to bardzo ciężka, często śmiertelna choroba, która przez wiele lat może rozwijać się niezauważona zarówno przez osobę, która na nią choruje, jak i przez jej otoczenie. Często problem ten jest wypierany i bagatelizowany przez samego alkoholika, który może uważać na początku, że po prostu „dobrze się bawi”. Warto wiedzieć, że zatrzymanie uzależnienia jest możliwe […]

choroba lakoholowa fazy leczenie

Alkoholizm to bardzo ciężka, często śmiertelna choroba, która przez wiele lat może rozwijać się niezauważona zarówno przez osobę, która na nią choruje, jak i przez jej otoczenie. Często problem ten jest wypierany i bagatelizowany przez samego alkoholika, który może uważać na początku, że po prostu „dobrze się bawi”. Warto wiedzieć, że zatrzymanie uzależnienia jest możliwe na każdym etapie choroby, np. poprzez podjęcie terapii w Ośrodku Terapii Uzależnień „Trzeźwość” w okolicach Łomży.

Etapy choroby alkoholowej

Pierwszym etapem alkoholizmu jest tzw. faza wstępna. Może ona trwać nawet do kilku lat i być trudna do rozpoznania przez samego alkoholika. Cechuje się tym, że osoba, u której zaczyna rozwijać się alkoholizm, traktuje alkohol jako środek na poprawę nastroju. Na razie nie pije w samotności, lecz szuka wszelkich okazji, aby się napić np. chodząc do klubów. Stopniowo też zaczyna rozwijać tolerancję na alkohol, to znaczy że musi pić coraz więcej, aby poczuć się „na haju”. Drugim etapem jest tzw. faza ostrzegawcza, która polega na tym, że u alkoholika zaczynają pojawiać się tzw. luki w pamięci, czyli nie może on sobie przypomnieć, co się z nim działo po spożyciu alkoholu. Inne sygnały zwiastujące wejście w tę fazę to: coraz częstsze szukanie okazji do picia, inicjowanie wypicia kolejnej „kolejki” i zmiana zachowania na bardziej ekstrawertyczne po alkoholu. Typowe jest także picie w samotności i picie na kaca.

Faza krytyczna cechuje się tym, że alkoholik traci kontrolę nad piciem. Coraz rzadziej jest on w stanie zachować abstynencję, za to zaczyna zaniedbywać rodzinę i obowiązki, przestaje dbać o wygląd, a jednocześnie cały czas zaprzecza, jakoby miał jakiś problem z alkoholem. Pojawia się także głód alkoholowy, będący fizycznym objawem uzależnienia. Ostatnia faza, zwana chroniczną, cechuje się tym, że alkoholik jest praktycznie cały czas nietrzeźwy, a także występuje u niego osłabienie funkcji intelektualnych, spowolnienie psychoruchowe, a nawet psychoza alkoholowa. Próby zaprzestania picia kończą się u niego zespołem abstynencyjnym.

Jak leczyć alkoholizm?

Osoba, u której występują ww. objawy, powinna jak najszybciej rozpocząć leczenie alkoholizmu. Proces ten polega na odtruciu alkoholowym, jak również na psychoterapii  indywidualnej i grupowej. Najlepiej przeprowadzać je w wyspecjalizowanym ośrodku w trybie stacjonarnym, a jeżeli nie jest to możliwe, biorąc udział w sesjach weekendowych. Pacjenci uczeni są sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym, jak również codziennymi problemami.

śr. ocena 5 / głosów 1