Po co robić cytologię?


Cytologia to jedno z niepozornych badań, które pozwala ratować życie. Badanie polega na pobranie materiału z szyjki macicy i wykonanie analizy próbki. Pobranie materiału do badania trwa chwilę, nie wiążę się dla pacjentki z żadnym dyskomfortem. Na wynik należy poczekać ok. 3 tygodni. Niby niewiele, a wykonywana regularnie pozwala na monitorowanie stanu zdrowia intymnego i w razie wystąpienia zmian świadczących o chorobie umożliwia szybką interwencję i wyleczenie.

Cytologia – po co ją robić, jeśli czuję się dobrze?

Choroby układu rodnego często nie dają o sobie znać, dopóki ich stopień rozwoju nie jest zaawansowany. Ginekolodzy wykonują cytologię profilaktycznie w ramach rutynowej wizyty. Jeśli planujesz w niedługim czasie odwiedzić swojego lekarza, przygotuj się na to, że zapyta o termin ostatniej cytologii.

Zalecenia mówią, że bezpiecznie jest wykonywać cytologię raz na trzy lata, jeśli wyniki poprzednich były prawidłowe – informuje ginekolog-położnik Anna Kluz-Kowal, po czym dodaje –  Badanie wykonuje się częściej u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka – z infekcją wirusem HPV, z zaburzeniami odporności, a także taki, u których w bliskiej rodzinie wystąpiły choroby nowotworowe narządów rodnych.

Cytologia jest badaniem rutynowym, którego w żadnym razie nie należy się obawiać. W trakcie wizyty lekarz na pewno będzie chciał zbadać Twoje drogi rodne poprzez badanie ręczne i sprawdzenie stanu szyjki macicy z użyciem specjalnego wziernika. Właśnie na tym etapie lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki pobierze wymaz do badania, a następnie zaprosi cię po wynik po upływie ustalonego czasu. Nawet jeśli nic ci nie dolega, nie skarżysz się na żadne niepokojące objawy zdecydowanie lepiej zrobić sobie ten prezent i wybrać się do na krótką wizytę do ginekologa raz w roku. Wiele kobiet przeznacza chwilę w dniu swoich urodzin. Profilaktyka zdrowotna to bardzo mądry i wartościowy prezent.

Jakie choroby może wykryć cytologia?

Standardowy i szczęśliwy scenariusz profilaktyki zakłada, że badasz się raz na trzy lata, a jeśli lekarz stwierdza jakiekolwiek ryzyko to raz w roku. Następnie otrzymujesz wynik świadczący o niewystępowaniu nieprawidłowości. Badanie potwierdza, że jesteś zdrowa i jedyne, czym powinnaś się zająć, to wpisać do kalendarza przypomnienie o następnej wizycie u ginekologa. Są niestety takie sytuacje, że wynik cytologii świadczy o chorobie. Mogą nią być niegroźne zmiany mówiące o stanie zapalnym, z którym bardzo szybko rozprawi się Twój lekarz. Mogą to być też zmiany nowotworowe. Rak szyjki macicy jest w Polsce dość częstym schorzeniem. Wykryty odpowiednio wcześniej daje się całkowicie wyleczyć, bez naruszenia narządów rodnych kobiety – to szalenie ważne. Aby wykryć chorobę wcześniej należy badać się regularnie i pozostawać całkowicie szczerą ze swoim lekarzem. To on zdecyduje o częstotliwości badania, ważne, żeby znał wszystkie wskazania. Zadbaj o siebie i umów się na cytologię, nawet jeśli czujesz, że nic ci nie dolega.

śr. ocena 5 / głosów 5