Niepłodność – choroba cywilizacyjna?


Statystyki wskazują, że niepłodność dotyka ok. 25-30% par w wieku rozrodczym, a WHO uznało ją już jako chorobę cywilizacyjną. Jakie są jej przyczyny? Jak należy ją leczyć i do kogo się skierować w tej sprawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

nieplodnosc

Niepłodność nie jest nieodwracalna

Niepłodność jest traktowana przez lekarzy jako problem, który dotyczy pary, nigdy jedynie którejś ze stron. Czasami jednak warto przyjrzeć się sobie, jakie prowadzimy życie, jak się odżywiamy, ile czasu poświęcamy na sen – te wszystkie czynniki w znaczny sposób mogą wpłynąć na problemy związane z niemożnością poczęcia dziecka drogą naturalną. Jeżeli przyczyna zostanie trafnie zdiagnozowana, można zacząć wdrożyć leczenie i dzięki temu poprawić parametry nasienia, które sprawią, że możliwe będzie naturalne zapłodnienie.

Przyczyny niepłodności

Wśród mężczyzn problem z niepłodnością ciągle narasta. Przyczyny mogą być różnorakie – choroby związane z układem moczowo-płciowego, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność tarczycy, nerek, choroby serca, a także nowotworowe. To wszystko związane jest np. z siedzącym trybem życia, ciągłym stresem, otyłością, nadmiernym paleniem papierosów – ogólnie rzecz biorąc, niekorzystnym schematem dzisiejszego życia w pośpiechu, dlatego nie należy się dziwić, że z roku na rok jakość męskiego nasienia pogarsza się.

Leczenie niepłodności

Kiedy para od dłuższego czasu stara się o dziecko, ale do zapłodnienia nie dochodzi, warto skierować się do lekarza, aby wykonać odpowiednie badania – stwierdza Piotr Kowalski, który prowadzi Gabinet Urologiczny i pomaga w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób natury urologicznej.

Dla kobiet dedykowane są takie badania, jak np. podstawowe badanie ginekologiczne, badania krwi, USG, cytologia, badanie drożności jajowodów czy histeroskopia. Zdiagnozowanie niepłodności u mężczyzn będzie natomiast wymagało m.in. zbadania nasienia, badania urologicznego, USG, badania krwi, badania na wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową oraz biopsji jąder. Po ich wykonaniu urolog podejmuje decyzję o postępowaniu leczniczym.

śr. ocena 5 / głosów 4