Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji


Zaburzenia erekcji to poważny problem nie tylko zdrowotny, ale też psychologiczny. Niemożność spełnienia oczekiwań partnerki i swoich własnych rodzi frustrację, ale też wstyd, który sprawia, że panowie bardzo niechętnie udają się z zaburzeniami erekcji do lekarza. To błąd! Na ogół leczenie jest dość łatwe. Trzeba jednak po nie sięgnąć i nie czekać, aż problem minie.

zaburzenia erekcji

Co trzeba wiedzieć o zaburzeniach erekcji?

Zaburzenia erekcji to nieco łagodniejsza nazwa na brak wzwodu. Sporadycznie problem z erekcją może przydarzyć się każdemu mężczyźnie niezależnie od wieku. Przyczynami mogą być wówczas: stres, zmęczenie, dyskomfort psychiczny, nadmierne spożycie alkoholu. Jeżeli jednak problem się powtarza, przyczyny mogą tkwić głębiej. Omówimy je jednak dalej. Tymczasem wysłuchajmy eksperta, który wskaże, jakie osoby znajdują się w grupie ryzyka:

O impotencji mówimy wtedy, kiedy przynajmniej jedna na cztery próby odbycia stosunku kończy się niepowodzeniem z powodu tego, że członek nie osiąga wzwodu lub nie może go utrzymać na tyle długo, aby stosunek ten był satysfakcjonujący – mówi specjalista z gabinetu urologicznego we Wrocławiu. – Ryzyko wzrasta z wiekiem, a szczególnie po 40.–50. roku życia. Nie bez znaczenia jest tu tryb życia. Osoby o siedzącym trybie życia, z nadwagą, mogą spodziewać się problemów z krążeniem, a te prowadzą niechybnie do problemów z erekcją. Impotencji sprzyjają też życie w pośpiechu i stresie oraz używki, szczególnie alkohol i nikotyna. Dlatego palacze i osoby nadużywające alkoholu stanowią grupę ryzyka.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże psychiczne oraz somatyczne. W tym pierwszym przypadku warto udać się z problemem do seksuologa. Jeżeli jesteśmy w dobrym zdrowiu i dbamy o siebie, a mimo to pojawiają się problemy ze wzwodem, przyczyną może być np. przedłużający się stres, obawa przed oceną ze strony partnerki czy problemy w związku.

Jeżeli jednak pod względem psychicznym wszystko jest w porządku, a mimo to stosunek jest niemożliwy, należy udać się do urologa. Znajdzie on przyczynę i wdroży leczenie zaburzeń erekcji. Do możliwych przyczyn oprócz tych natury psychologicznej należą m.in.:

  • Problemy z krążeniem. Aby doszło do wzwodu, ciała jamiste penisa muszą wypełnić się krwią. Jeżeli mamy problemy z krążeniem, np. miażdżycę, dopływ krwi jest znacznie utrudniony. Warto wprowadzić do planu dnia umiarkowany ruch oraz sprawdzić drożność układu krwionośnego.
  • Problemy z hormonami. Za sprawność seksualną w dużej mierze odpowiadają hormony. Niedobór testosteronu lub nadmiar prolaktyny mogą wytłumiać nasz popęd i prowadzić do zaburzeń erekcji.
  • Skutki uboczne zażywania leków. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki (np. moczopędne, antydepresanty, beta-blokery), zajrzyj do ulotki – zaburzenie erekcji może być skutkiem ubocznym.
śr. ocena 0 / głosów 0