Na czym polegają testy alergiczne?


Alergia uważana jest za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyczy dzieci oraz osób dorosłych i bardzo często daje mylące objawy, co utrudnia szybką diagnostykę i podjęcie leczenia. Na czym polegają testy alergiczne? Czym różnią się tradycyjne metody diagnozowania alergii od nieinwazyjnych i nowoczesnych sposobów na wykrycie tego schorzenia? Sprawdź i przekonaj się, że testów alergicznych nie trzeba się obawiać.

Typy alergii – czym się od siebie różnią?

Wyróżniamy 3 typy alergii:

  • alergię pokarmową,
  • alergię wziewną,
  • alergię skórną (alergię kontaktową).

Typy alergii różnią się względem siebie zarówno sposobem wnikania alergenów do ustroju, jak i występującymi na skutek kontaktu z alergenem objawami. Warto wiedzieć, że niezdiagnozowana i nieleczona alergia nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale także może być przyczyną rozwoju poważnych schorzeń przewlekłych – wyjaśnia specjalista z firmy Novamedis w Szczecinie i Kołobrzegu.

Warto także wiedzieć, że im wcześniej zostanie rozpoznana alergia tj. wykryte alergeny i rozpocznie się ich odczulanie biorezonansowo, tym większa szansa na szybkie zatrzymanie dalszego rozwoju choroby. Zazwyczaj w pierwszym okresie alergii występuje lekka nadwrażliwość na pokarmy i delikatne objawy skórne, które z czasem się nasilają i stają się przewlekłe. Jeśli na tym etapie uda się rozpoznać nietoleranty lub alergeny i oczyścić z nich organizm, to zapobiegnie się w przyszłości rozwojowi m.in. atopowego zapalenia skóry AZS, katarów, stałych infekcji i przeziębień, a nawet wspomnianej wcześnie astmie.

Tradycyjne rodzaje testów alergicznych – testy skórne, testy z krwi, testy prowokacyjne, testy pokarmowe

Tradycyjne testy alergiczne należą do mniej lub bardziej inwazyjnych metod diagnozowania alergii.

Testy skórne – polegają na tym, że na skórę nanosi się krople różnych zawiesin, które zawierają alergeny. Następnie wykonuje się w tych miejscach nakłucia, aby alergeny mogły wniknąć pod naskórek i obserwuje się reakcję organizmu. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, to świadczy to o alergii. Testy alergiczne skórne wykonuje się po wewnętrznej stronie przedramienia oraz na plecach. Nie są one szczególnie bolesne, ale w przypadku małych dzieci mogą powodować ogromny stres.

Testy z krwi – polegają na pobraniu próbki krwi i poddaniu jej badaniu laboratoryjnemu. Podobnie jak w przypadku testów skórnych pobranie krwi może powodować duży stres u najmłodszych pacjentów.

Testy alergiczne pokarmowe – pozwalają zdiagnozować alergię pokarmową na testowane produkty. Mogą być one wykonywane już u dzieci poniżej 1. roku życia; warto wiedzieć, że dzieci z powodu dziedziczenia skłonności do alergii są bardzo często nosicielami tych samych przeciwciał, co ich rodzice. W tym przypadku szybka diagnoza pomaga skutecznie odczulić wszystkie alergeny, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie alergii.

Testy prowokacyjne – stosowane coraz rzadziej, jednak czasami jeszcze wykonywane testy prowokacyjne polegają na poddaniu pacjenta działaniu alergenów poprzez zaaplikowanie ich np. na śluzówkę nosa i tym samym sprowokowanie wystąpienia reakcji alergicznej.

Nowoczesne testy alergiczne – biorezonans

Alternatywą dla tradycyjnych testów alergicznych są całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne testy biorezonansowe. Ta metoda diagnozowania alergii jest doskonale tolerowana przez osoby dorosłe oraz dzieci, także te, u których występują różne zaburzenia rozwojowe i schorzenia mogące utrudnić prawidłowe przeprowadzenie tradycyjnego testu alergicznego np. ADHD. Co więcej, biorezonans jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Jest to obecnie najwrażliwsza z dostępnych metod diagnostycznych. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych testów laboratoryjnych, które wykrywają jedynie przeciwciała IgE, biorezonans pozwala wykryć wszystkie typy przeciwciał, czyli przeciwciała IgE, IgA, IgM oraz IgG, co umożliwia zdiagnozowanie także lżejszych alergenów i nietolerantów na wczesnym etapie alergii. Ponadto, testy biorezonansowe są w zasadzie jedynymi, dzięki którymi można zdiagnozować alergie czy nietolerancje pokarmowe u bardzo małych dzieci nawet poniżej 1 roku życia z pozytywnym wynikiem tj. wykryciem alergenów. Technika biorezonansu daje również możliwość odczulenia alergenów u tak małych pacjentów, bez syntetycznych leków i zastrzyków czy szczepionek. Bezinwazyjne i bezbolesne terapie przebiegają w przyjaznej dziecku atmosferze i szybko przynoszą poprawę stanu zdrowia.

Warto wiedzieć, że w przypadku występowaniu rozbudowanych alergii poleca się wykonać testy na patogeny jelitowe, bo objawy utożsamiane z alergią mogą także powodować m.in. pleśniaki, grzyby, bakterie, pierwotniaki oraz pasożyty.

śr. ocena 5 / głosów 5