Na czym polega leczenie kanałowe zęba?


Leczenie kanałowe wykonywane jest w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa zęba jest już w tak zaawansowanym stadium, że nie można sobie z nią poradzić w inny sposób. W takich sytuacjach leczenie endodontyczne jest jedyną szansą na uratowanie chorego zęba przed usunięciem. Kiedy dokładnie wykonanie leczenia kanałowego jest koniecznością oraz na czym polega taki zabieg, tego dowiesz się z naszego tekstu.

leczenie kanałowe zęba

Zakażenie miazgi w kanałach zębowych

Żeby odpowiedzieć na pytanie, kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, powinniśmy najpierw się dowiedzieć jaki jest przebieg choroby próchnicowej zęba. Leczenie endodontyczne wykonywane jest bowiem w jej ostatnim stadium.

Chyba nie ma pacjenta, u którego nigdy nie wykryto próchnicy na zębach, bowiem nawet jeśli sumiennie stosujemy się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, nie znaczy to, że mamy 100 procentową pewność, że skutecznie zapobiegniemy rozwojowi bakterii próchnicowych. Na szczęście rozwój próchnicy trwa zazwyczaj dosyć długo. Na początku próchnica widoczna jest na naszych zębach jedynie w postaci drobnych przebarwień, które są oznaką demineralizacji szkliwa. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Gabinetu Stomatologicznego Patykiewicz w Krakowie: Na tym etapie leczenie próchnicy zeba jest bardzo proste i szybka interwencja ograniczy się jedynie do dokładnego wyczyszczenia zęba oraz zabezpieczenia go specjalnym preparatem z fluorem.

Jeżeli w porę nie uda się zareagować, w następnych etapach próchnica doprowadza do powstawania ubytków w zębach. Na początku są to doskonale wszystkim znane dziury w zębach, które stomatolog musi dokładnie wyczyścić wykonując borowanie, a następnie wypełnić plombą. Jeżeli jednak i na tym etapie nie uda się w porę interweniować, z czasem próchnica pokonuje także zębinę i dociera do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. W tym momencie wyklonowane jest już leczenie kanałowe.

Przebieg leczenia kanałowego

Celem leczenia kanałowego jest dokładne oczyszczenie kanałów zębowych ze znajdujących się w nich bakterii próchnicy. Niejako skutkiem ubocznym czyszczenia kanałów jest też usunięcie zdrowej miazgi zęba, przez co ząb po wykonaniu leczenia endodontycznego jest już martwy, jednak nadal może pełnić swoje funkcje i nie ma konieczności jego usunięcia.

Leczenie kanałowe przebiega w kilku etapach. Na początku wykonywane jest zdjęcie RTG zainfekowanego zęba, na podstawie którego dentysta może stwierdzić, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb oraz jaki jest ich przebieg i długość. Po zapoznaniu się ze zdjęciem stomatolog może rozpocząć wykonywać zabieg.

Na początku otwiera koronę zęba, żeby uzyskać dostęp do kanałów zęba. Później rozpoczyna ich czyszczenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Po wyczyszczeniu kanałów, są one dezynfekowane oraz formowane przy użyciu narzędzi endodontycznych, w taki sposób, aby można je było wypełnić gutaperką.

Najistotniejszą rzeczą przy leczeniu kanałowym jest dokładne wyczyszczenie zębów z bakterii próchnicowych oraz ich szczelne wypełnienie, które zapobiegnie w przyszłości próchnicy. Warto przy okazji zaznaczyć, że leczenie endodontyczne w sytuacji tak bardzo rozwiniętej próchnicy, jest jedyną szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

śr. ocena 5 / głosów 1