Mosty i korony zębowe – charakterystyka


Mosty i korony zębowe, zwane także protetycznymi, stosuje się do uzupełniania braków w uzębieniu. To trwałe i estetyczne rozwiązania, które dentyści stosują coraz częściej. Pacjent nie może samodzielne ich usunąć, nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ stworzone z ich pomocą uzębienie jest stałe. Mosty i korony służą do innych celów, ale często są stosowane razem, zwłaszcza jeśli konieczne jest wstawienie większej ilości zębów.

Kobieta ze zdrowym uśmiechem po wyjściu z gabinetu stomatologicznego

Czym są mosty i korony zębowe?

Korony protetyczne zastępują naturalną koronę zęba w jamie ustnej. Montuje się je, kiedy uzębienie zostało osłabione lub w znacznym stopniu uszkodzone. Służą do odbudowy jednego zęba na raz, ale są także niezbędne do zamontowania u pacjenta mostów protetycznych. Te drugie pełnią funkcję uzupełnienia luk w uzębieniu. Wykonuje się je przy wykorzystaniu:

  • wyłącznie elementów ceramicznych,
  • połączenia ceramiki metalami szlachetnymi,
  • akrylu.

Korony mocuje się do korzenia zęba, z kolei mosty protetyczne umieszczane są na zębach bezpośrednio sąsiadujących z luką. Można wypełnić nimi miejsce po więcej niż jednym zębie na raz.

Mosty zębowe nie są sztuczną szczęką, nie trzeba ich wyjmować i dbać o nie osobno poza resztą uzębienia. Montuje się je na stałe, a dzięki wykorzystaniu do ich produkcji odpornych materiałów, nie niszczą się i długo spełniają swoją funkcję. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie kolorem, kształtem, symetrią łuków zębowych i funkcją żucia. Mosty dobiera się indywidualnie do potrzeb danej osoby, po uwzględnieniu potrzeb oraz wielkości ubytku. Oczywiście o zęby zamontowane na moście należy dbać tak samo, jak o te naturalne. Przed nałożeniem mostu szlifuje się także zęby, na których mocuje się most. Taki zabieg przebiega bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.

Dlaczego warto uzupełnić zęby mostem zębowym?

Mosty zębowe zawsze montuje się w doświadczonym gabinecie, takim jak STOMATOLOGIA.me. Specjaliści będą w stanie dobrać właściwy model do jamy ustnej pacjenta. Stosowanie takiego uzupełniania ma wiele zalet, w tym:

  • lepsze samopoczucie – uzupełnienie braków w uzębieniu sprawia, że uśmiech wygląda ładniej,
  • wygoda w użytkowaniu – zębów nie trzeba wyjmować na noc, osobno czyścić czy uważać na nie bardziej, niż na naturalne,
  • szybkie przyzwyczajenie się do nowego uzębienia,
  • komfort przeżuwania.

Mosty w żaden sposób nie obciążają dziąseł przy jedzeniu, siła żucia jest bowiem przenoszona na zęby filarowe, czyli te, na których proteza jest zamontowana. Jest to w pełni komfortowe rozwiązanie dla pacjenta.

śr. ocena 0 / głosów 0