Metody zastosowania ultrasonografii w okulistyce


Ultrasonografia w pewnym momencie rozwoju światowej medycyny pozwoliła na znaczne usprawnienie prowadzenia diagnostyki wielu chorób i schorzeń w różnych dziedzinach medycyny. Badanie USG, m.in. badania USG-B oraz USG-Doppler, są także często wykorzystywane w okulistyce. Dzięki nim możliwe jest szczegółowe zobrazowanie tkanek gałki ocznej i oczodołu, co znacznie ułatwia postawienie precyzyjnej diagnozy różnego rodzaju chorób oczu, i to zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci.

USG oczu

Na czym polega badanie ultrasonograficzne oczu?

Podczas przeprowadzania badania USG wykorzystywane są zachodzące dla rozchodzących się w tkankach ultradźwięków zjawiska falowe. Wykorzystywana do przeprowadzenia badania fala ultradźwiękowa jest generowana, a następnie przetwarzana w impulsy elektryczne dzięki użyciu przetworników piezoelektrycznych. Do wykonania badania USG oczu wykorzystuje się ultrasonografy okulistyczne, które są rodzajem diagnostycznych urządzeń okulistycznych. W zależności od celu wykonania badania USG oczu wykorzystuje się różne metody prezentacji wyników badań. Najczęściej stosowana jest prezentacja wyników badania USG B, czyli brightness. Metoda ta pozwala uzyskać na obrazie echa struktur, które leżą wzdłuż jednej płaszczyzny. Są one widoczne na wyniku badania w postaci jasnych punktów, które odpowiadają miejscem umieszczenia granic poszczególnych tkanek, czyli przekrojowi gałki ocznej i oczodołu.

Jakie są zalety stosowania badań USG w okulistyce?

Głównymi zaletami stosowania ultrasonografii są przede wszystkim możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat obserwowanych struktur i jednocześnie brak konieczności przeprowadzania w tym celu skomplikowanego, inwazyjnego i mogącego nieść za sobą ryzyko dla zdrowia pacjenta badania. Badanie ultrasonograficzne umożliwia okuliście dokładne obejrzenie i dokonanie oceny wielkości, lokalizacji i kształtu wszystkich dodatkowych struktur w obrębie gałki ocznej i oczodołu oraz na szybkie dostrzeżenie w nich ewentualnych zmian morfologicznych. Co więcej fakt, że badanie USG jest całkowicie nieszkodliwe dla pacjenta daje lekarzowi możliwość jego wielokrotnego powtarzania i dzięki temu oceny, czy zauważone wcześniej zmiany się pogłębiają, czy w wyniku prowadzonego leczenia zaczęły ustępować.

Przebieg badania USG oczu

Badanie USG oczu jest bardzo proste i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania do niego pacjenta.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora wysokiej jakości urządzeń okulistycznych i optycznych: W trakcie przeprowadzania badania USG oczu pacjent przebywa w pozycji siedzącej z głową lekko odchylona do tyłu. W tym czasie przeprowadzający badanie okulista przykłada do zamkniętej powieki pacjenta pokrytą specjalnym żelem sondę ultrasonografu i prosi pacjenta o poruszanie gałka oczną. Takie badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 15 minut.

W diagnostyce jakich chorób oczu wykorzystuje się ultrasonografię?

Badania USG oczu są bardzo pożyteczne w diagnostyce różnego rodzaju chorób oczu. Dzięki nim można np. zdiagnozować schorzenia polegające na przejściowych zaburzeniach widzenia, schorzeń ciała szklistego, zmiany chorobowe naczyniówki, czyli m.in. guzy naczyniowe i wylewy krwi, schorzenia siatkówki, m.in. rozwarstwienie lub odwarstwienie siatkówki, zatory tętnicy środkowej siatkówki i zakrzepy żyły środkowej siatkówki. Oprócz tego poprzez badanie USG oczu można także zdiagnozować np. zmiany patologiczne oczodołu oraz guzy wewnątrzgałkowe.

śr. ocena 5 / głosów 13