Metody postępowania w przypadku bólów kręgosłupa


Odczuwanie bólu w okolicach kręgosłupa jest niezwykle przykrą dolegliwością, która niestety z roku na rok dotyka coraz większą liczę osób i to niezależnie od wieku. Czy istnieje skuteczna metoda na poradzenie sobie z tego rodzaju dolegliwościami? Okazuje się, że tak.

bole kregoslupa

Trudna sytuacja pacjentów

Bóle karku i krzyża przez dziesięciolecia nie były leczone tylko zaleczane. Powodem tego był fakt, że medycyna do końca nie wiedziała, jakie są przyczyny ich powstawania. Zgłaszający się do lekarzy lub fizjoterapeutów pacjenci licząc na szybką pomoc w poradzeniu sobie z utrudniającymi normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności bólami, zazwyczaj otrzymywali silne środki przeciwbólowe. Ich przyjmowanie faktycznie przynosiło ulgę, niestety niezbyt trwałą. Za pomocą tabletek można było bowiem zwalczyć jedynie pojawiające się objawy, a nie przyczynę ich powstania. Ból więc cały czas nawracał, a gdy organizm zaczynał się uodparniać na działanie środków farmaceutycznych, istniała konieczność zażywania coraz większej ich ilości.

Przełom w leczeniu bólu kręgosłupa

Na szczęście dziś już wiemy o wiele więcej na temat przyczyn powstawania bólów w okolicach kręgosłupa i potrafimy sobie z nimi zdecydowanie lepiej radzić. Wszystko za sprawą nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, którego wieloletnia praca z pacjentami cierpiącymi z powodu odczuwania przewlekłych bólów w okolicach kręgosłupa, zaowocowała odkryciem najczęstszych przyczyn ich powstawania oraz opracowania metody ich leczenia. Nazwana od nazwiska twórcy, metoda McKenziego polega na odwróceniu przyczyn powstania bólu.

Przyczyny powstawania bólu

Według badań aż 97 proc. wszystkich bólów w okolicach kręgosłupa ma podłoże mechaniczne. Oznacza to, że powstają na skutek mechanicznych urazów kręgosłupa, spowodowanych silnymi przeciążeniami, na jakie go narażamy podczas wykonywania codziennych czynności. Bóle kręgosłupa mogą być również efektem złych nawyków związanych z krzywym siedzeniem czy garbieniem się. To wszystko sprawia, że kręgosłup traci swoją naturalną elastyczność, a w obrębie znajdujących się pomiędzy kręgami dysków dochodzi do mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną odczuwania przez nas bólu.

Leczenie bólu

Na szczęście, z pomocą przychodzą nam terapeuci posiadający dyplom Instytutu McKenziego. Starannie dopracowana procedura diagnostyczna, na którą składają się dokładny wywiad z pacjentem oraz badania manualne, sprawia, że terapeuta jest w stanie precyzyjnie określić przyczyny powstania bólu oraz miejsce, w którym doszło do ewentualnych uszkodzeń. Dzięki temu może również dobrać skuteczną metodę, która pozwoli odwrócić zaistniałe zmiany. Terapia składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest edukacja pacjenta, dotycząca przyswojenia pozytywnych nawyków związanych z prostym siedzeniem oraz utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała. Drugim natomiast jest samodzielne wykonywanie w domu zaleconego ćwiczenia, które pozwoli na odwrócenie zmian w obrębie kręgosłupa.

Więcej na temat przyczyn powstawania bólu oraz metod jego leczenia można znaleźć na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl

śr. ocena 5 / głosów 4