Mosty na zębach naturalnych
O „moście” na naturalnym uzębieniu lekarz dentysta może zdecydować, gdy zęby podtrzymujące (filarowe) będą zdrowe, bez ubytków lub dobrze przeleczone i prawidłowo ukształtowane. Most to swego rodzaju „blok” kilku koron połączonych ze sobą – zęby zdrowe łączy się z materiałem odbudowanym tak, by zastępował i wyglądał jak ząb naturalny w miejscach braków uzębienia. Mosty można utworzyć np. na wkręconych wcześniej implantach, do których lekarz, wraz z pacjentem, dobierają odpowiedni wkład oraz materiał imitujący koronę – do wyboru mamy korony metalowe, ceramiczne, korony akrylowe i metalowe licowane porcelaną popularnie zwane „licówkami”. Zęby rozchwiane otoczone uzębieniem osadzonym prawidłowo można niekiedy również połączyć mostem.
Implanty
Jeśli zdecydujemy się na implanty, musimy pamiętać o tym, że tego rodzaju odbudowa wymaga więcej czasu. Wszczepiony implant najbardziej naturalnie imituje uzębienie: śrubowy wkręt zrasta się z kością wyrostka zębodołowego, a pacjent ma uczucie „odzyskania swojaka”. Przy pomocy implantu odbudujemy dowolny rodzaj braku uzębienia a dzięki naturalnej budowie nowego zęba nie odczujemy różnicy w codziennym funkcjonowaniu narządu żucia.
Protezy ruchome
W przypadku bezzębia całkowitego, jednostronnego lub w przypadku braku kilku zębów (zwłaszcza funkcjonalnych np. trzonowców) stosujemy protezy ruchome. Pierwszym etapem będzie pobranie wycisku, stworzenie protezy i oddanie jej pacjentowi do „próbnego użytku”. Tego rodzaju protezę zdejmujemy, dokładnie oczyszczamy i przechowujemy w odpowiednich warunkach – najlepiej w suchym, przewiewnym pudełeczku, które zaproponuje nam lekarz dentysta. Walczymy tu z mitem o konieczności przetrzymywania protezy w szklance z wodą – taka forma „dbałości” przyczynia się do powstawania na jej powierzchni groźnych bakterii i grzybicy. Gdy proteza wykonana jest prawidłowo nigdy nie uwiera i nie powoduje nadżerek. Protezę ruchomą wymienia się średnio co 5-6 lat. Lekarz zainteresowany dobrym samopoczuciem pacjenta na pewno dostosuje ją tak, by spełniała nasze oczekiwania.
Protezy ruchome dzielimy najprościej na akrylowe i szkieletowe. Akrylowa posiada tę zaletę, że można przy jej pomocy odbudować częściowe braki uzębienia, ale również całkowity brak. Proteza szkieletowa to rozwiązanie raczej dla odbudowy części zębów w łuku. Z racji braku kontaktu protezy szkieletowej z błoną śluzową jest ona bardziej wygodna – lekka metalowa konstrukcja posiada klamerki i oparcie, stabilnie utrzymuje się w jamie ustnej. Protezę klamrową można również wykonać na implantach, koronach protetycznych, w niektórych przypadkach na moście. Proteza akrylowa pokrywa podniebienie częściowo, lub całościowo – wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od tego, które z nich będzie wygodniejsze dla konkretnego pacjenta, oraz od decyzji lekarza – dokładnie w tej kolejności. Protezę należy wykonać w gabinecie, który zajmuje się protetyką np. DENTAL MED. Pacjent musi poczuć się komfortowo: lekarz-dentysta zdobywa jego zaufanie przez indywidualne podejście do potrzeb i oczekiwań a wykwalifikowany personel pomaga w doborze najlepszych metod utrzymania higieny jamy ustnej. Wszystko w myśl zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.