Leki przeciw wypadaniu włosów – środki doustne, czy stosowane od zewnątrz?


Z problemem wypadania włosów mierzy się bardzo dużo osób, i to nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Każdy chciałby, żeby jego włosy były piękne i zdrowe, jednak żeby to było możliwe, trzeba się najpierw o to postarać. Problem wypadania włosów może być związany z naszymi osobistymi problemami, przede wszystkim z brakiem niezbędnych składników odżywczych, ale może być również spowodowany czynnikami zewnętrznymi. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów oraz w jaki sposób można im przeciwdziałać, m.in. poprzez stosowania dostępnych w aptekach środków farmaceutycznych.

wypadające włosy

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Problemy wypadania włosów są najczęściej związane z ogólnym pogorszeniem kondycji włosów. Bujność włosów, a więc i ewentualne problemy z ich wypadaniem, są zależne od stanu mieszków włosowych. To ile ich jest oraz jak dobrze są one odżywione decyduje o wyglądzie i ilości włosów.  To oznacza, że żeby móc pozytywnie wpłynąć na wygląd włosów, konieczne jest przede wszystkim zadbanie o nie od wewnątrz, a nie stosowanie środków, które działają tylko na widoczne na zewnątrz łodygi włosów. Te również w niektórych przypadkach mogą być istotne, ale nie najważniejsze.

Włosy człowieka są bardzo wrażliwe zarówno na czynniki wewnętrzne, jak i na czynniki zewnętrzne. Te drugie to przede wszystkim różnego typu czynniki środowiskowe, czyli zbyt duża lub zbyt mała wilgotność i temperatura powietrza, wpływ promieni słonecznych lub zanieczyszczenie powietrza. Pod wpływem takich czynników włosy mogą łatwo stracić swoją naturalną barierę ochronną, przez co będą też miały osłabioną strukturę. Jako czynniki zewnętrzne należy również uznać poddawanie włosów zbyt intensywnym zabiegom kosmetycznym. Przede wszystkim częste korzystanie z suszarek, lokówek czy prostownicy do włosów oraz farbowanie i ondulowanie włosów. To również może powodować trudne potem do naprawienia uszkodzenia łodygi włosów, sprawia, że robią się one bardziej kruche i łamliwe, gorzej rosną, a z czasem także zaczynają wypadać.

Kondycja włosów jest także powiązana z ogólnym stanem zdrowia organizmu. Bardzo często pacjenci odwiedzając lekarza lub aptekę mówią, że problemy z nadmiernie wypadającymi włosami pojawiły się u nich po przebytej chorobie. Jest to związane przede wszystkim z tym że w jej wyniku doszło u nich do utraty wielu istotnych dla włosów składników odżywczych. Do wypadania włosów może również dochodzić na skutek nadmiernego stresu. U niektórych osób problemy z wypadaniem włosów są związane z predyspozycjami genetycznymi. Taka przyczyna jest częsta przede wszystkim u mężczyzn. Jeżeli np. ojciec i dziadek pacjenta w pewnym wieku zaczęli łysieć, to z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że w pewnym momencie i on będzie się borykał z takim problemem.

W jaki sposób można przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Walcząc z wypadającymi włosami, żeby zwiększyć swoje szanse na skuteczne poradzenie sobie z takim problemem, należy zadbać o właściwą dietę, którą będziemy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych oraz stosować właściwą pielęgnację włosów. W wielu przypadkach może to być jednak jeszcze niewystarczające. Wtedy warto jest sięgnąć również po dostępne w aptekach preparaty wzmacniające włosy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl: W trakcie walki z wypadającymi włosami można sobie znacznie pomóc stosując dostępne w aptece kosmetyki, które odżywiają i pozytywnie wpływają na strukturę włosa oraz wzbogacające naszą dietę suplementy diety. Zwłaszcza te drugie bardzo często doradzamy naszym pacjentom. Niestety dostarczenie do organizmu wszystkich składników odżywczych, które decydują o kondycji i ilości włosów często jest bardzo trudne. W takich sytuacjach suplementacja diety, zwłaszcza poprzedzona wcześniej odpowiednią diagnostyką, która wskazała konkretne braki, jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Suplementy diety i tabletki przeciw wypadaniu włosów zawierają w swoim składzie przede wszystkim niezbędne dla włosów składniki mineralne oraz biotynę (witaminę B7), która pobudza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. W takich tabletkach znajdują się również witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B, przede wszystkim B5, czyli kwas pantotenowy, B1 (czyli tiamina), B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna).

W aptekach można kupić także wiele innych środków farmaceutycznych oraz kosmetyków, które mogą istotnie zwiększyć nasze szanse w walce z wypadaniem włosów. Należą do nich przede wszystkim szampony przeciw wypadaniu włosów i odżywki. Wiele osób chwali sobie także różnego typu kremy przeciw wypadaniu włosów.

śr. ocena 0 / głosów 0