Korzyści wynikające z polerowania zębów


Polerowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych w gabinetach profilaktycznych zabiegów stomatologicznych. Jest on też jednym z etapów higienizacji jamy ustnej. W artykule dokładnie opisujemy, na czym polega przygotowanie i sam zabieg polerowania zębów, ile czasu trwa taka operacja oraz jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć.

Polerowanie zębów

Jakie są przygotowania i na czym polega zabieg polerowania zębów?

Polerowanie zębów (polishing) jest końcowym etapem przeprowadzanej w gabinetach stomatologicznych higienizacji jamy ustnej. Żeby wykonać zabieg, najpierw konieczne jest dokładne wyczyszczenie zębów poprzez usunięcie znajdujących się na ich powierzchni płytki i kamienia nazębnego. W tym celu wykonuje się zabiegi skalingu (czyli usuwania kamienia nazębnego) oraz piaskowania (czyli usuwania płytki nazębnej). Dopiero wtedy można zęby jeszcze wypolerować i dodatkowo zabezpieczyć przed rozwojem próchnicy poprzez zastosowanie preparatu z fluorem.

Samo polerowanie zębów może być wykonane przez stomatologa lub przez higienistkę. Zabieg polega na rozprowadzeniu po powierzchni zębów specjalnej pasty o działaniu czyszczącym i polerujących. Po nałożeniu pasty, zęby są dokładnie czyszczone z użyciem szczotki dentystycznej lub narzędzia z gumową końcówką, w celu wygładzenia powierzchni szkliwa. Zabieg polerowania zębów zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Nie jest bolesny i nie powinien być też nieprzyjemny. Przed jego wykonaniem należy jednak poinformować lekarza lub higienistkę o ewentualnej nadwrażliwości zębów. Może to być bardzo istotne i zadecydować o tym, czy polerowanie i poprzedzające je piaskowanie lub skaling mogą zostać wykonane, czy jednak lepiej nie.

Zalecenia po wykonaniu polerowania zębów

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Codzienna Stomatologia w MysłowicachPo wykonaniu polerowania zębów oraz innych etapów higienizacji jamy ustnej pacjent otrzymuje w gabinecie dokładne zalecenie, których powinien przestrzegać, żeby osiągnięte efekty były trwalsze. Nie są one jednak szczególnie skomplikowane i ograniczają się jedynie do wstrzymania się przez około 3 godziny od jedzenia, picia oraz od palenia papierosów.

Jakie efekty daje polerowanie zębów?

Polerowanie zębów daje dużo korzyści. Przede wszystkim, poddając się takiemu zabiegowi można zabezpieczyć powierzchnię zębów przed rozwojem na nich bakterii próchnicowych. Na powierzchni zębów po zabiegu nie powinno już bowiem być żadnych bruzd i szczelin, w których mogłyby się one rozwijać. Polerowanie pozwala także skutecznie usunąć pozostałe jeszcze pomimo wykonania piaskowania lub skalingu resztkowe przebarwienia. Zęby po polerowaniu stają się też gładkie i błyszczące, co ma bardzo pozytywny wpływ na estetykę uśmiechu.

śr. ocena 0 / głosów 0