Korekcja wzroku podczas snu, czyli wszystko o ortokorekcji


Nie ulega wątpliwości, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Niestety dzisiejszy tryb życia powoduje, że coraz więcej osób zmaga się z jego wadami. Do tych najczęstszych należy krótkowzroczność, którą można już uznać za chorobę cywilizacyjną. Nie dziwi więc fakt, że medycyna stale poszukuje nowych rozwiązań, które jak najskuteczniej, a jednocześnie komfortowo dla pacjenta pozwoliłyby poradzić sobie z tym problemem. Do takich metod należy z pewnością ortokorekcja.

Ortokorekcja inaczej zwana ortokeratologią to korekcja wad wzroku, która odbywa się w czasie snu. Jest to metoda stosunkowo nowa, zdobywa jednak coraz szersze grono zwolenników, przede wszystkim ze względu na fakt, że jest nieinwazyjna, niezwykle skuteczna, a co najważniejsze bardzo wygodna dla pacjentów.

W jaki sposób można leczyć wzrok podczas snu?

Lekarz okulista z Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych Optomed wyjaśnia, na czym dokładnie polega: metoda ta wykorzystuje specjalne twarde soczewki najnowszych generacji, gazoprzepuszczalne i zapewniające dostęp substancji odżywczych do powierzchni rogówki. Takie stabilnokształtne soczewki zakłada się na noc, a rano zdejmuje. Podczas snu soczewka poprzez delikatny nacisk oddziałuje na rogówkę oka, zmieniając jej przednią krzywiznę. Dzięki odkształceniu – spłaszczeniu – centralnej części rogówki, zmienia się jej optyka, w związku z czym widziany obraz zostaje zogniskowany dokładnie na siatkówce, czyli tam, gdzie powinien być ogniskowany. Odkształcenie początkowo utrzymuje się przez kilka godzin, co pozwala pacjentowi widzieć ostro przez część dnia i stopniowo ten czas się wydłuża, aż po kilku tygodniach wystarczy stosowanie soczewek co drugą noc. Z badań prowadzonych nad tą metodą wynika, że wśród pacjentów stosujących soczewki ortokeratologiczne wada wzroku narasta o 50% wolniej lub jej narastanie zostaje całkowicie zahamowane.

Jak wynika z powyższych wyjaśnień, metoda jest niezwykle komfortowa dla pacjenta, stosowana jest bowiem podczas snu, a w ciągu dnia nie tylko nie odczuwa on żadnych konsekwencji stosowania ortosoczewek, ale dodatkowo może cieszyć się zdecydowanie ostrzejszym widzeniem.

Kiedy najlepiej sprawdzi się ortokorekcja?

Ortokorekcja to bezpieczna metoda leczenia i hamowania krótkowzroczności u dzieci i dorosłych. Dzięki niej można pomóc krótkowidzom o wadzie wzroku do -6,00 D sferycznej, wyrównuje także astygmatyzm do -2,75 D cylindrycznej. Najlepiej sprawdza się u dzieci i młodzieży, u których może spowodować zatrzymanie postępującej krótkowzroczności. Jest także polecana osobom uprawiającym sporty – szczególnie wodne, w tym przypadku nie zaleca się bowiem stosowania tradycyjnych soczewek kontaktowych ze względu na możliwość podrażnienia oczu. Będzie także dobrym wyborem dla wszystkich, którzy prowadzą aktywny tryb życia, a użycie okularów jest dla nich niewygodne. 

Dobór ortosoczewek

Ważne, aby na pierwszorazowy dobór soczewek zgłosić się po 2 tyg. przerwie stosowania soczewek miękkich i 4 tyg. twardych. Ortosoczewki należy dobrać w gabinecie okulistycznym po wcześniejszym wykonaniu badań przez okulistę. Na podstawie ich wyników zamawia on soczewki dopasowane do indywidualnych potrzeb, a czas oczekiwania wynosi najczęściej od 3 do 4 tygodni. Po otrzymaniu soczewek pacjent musi udać się na wizytę aplikacyjną, podczas której kontroluje się ich ułożenie za pomocą lamy szczelinowej. Lekarz lub optometrsyta udziela także instrukcji dotyczących ich stosowania, a także wyznacza termin wizyty kontrolnej. W Optomed podczas odbioru każdego typu soczewek pacjent przechodzi szkolenie z ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji. Pierwsza z nich odbywa się najczęściej następnego dnia, natomiast kolejne po tygodniu i miesiącu stosowania metody. Następne należy przeprowadzać co 6 miesięcy lub wg wskazań lekarza.

Podsumowując, ortokorekcja to nowoczesna i nieinwazyjna metoda leczenia krótkowzroczności, która znacząco spowalnia lub też zatrzymuje proces rozwijania się wady.

śr. ocena 0 / głosów 0