Kiedy znamiona barwnikowe są groźne dla zdrowia?


Znamiona barwnikowe w zdecydowanej większości przypadków na szczęście nie są niebezpieczne. Niekiedy jednak zmiany ich wyglądu mogą świadczyć o rozwoju stanu chorobowego. Pieprzyki warto więc regularnie kontrolować, a te, które mogą być groźne, zaleca się usuwać chirurgicznie. W artykule wyjaśniamy, kiedy znamiona barwnikowe wymagają konsultacji u lekarza dermatologa oraz na czym polega badanie u tego specjalisty. 

Znamiona barwnikowe na ciele

Na jakie rodzaje znamion zwrócić uwagę?

Konsultacji lekarskiej wymagają przede wszystkim nowe znamiona na skórze, a także te stare, które w jakiś sposób zaczęły się zmieniać. Lepiej unikać prób samodzielnego diagnozowania zmian skórnych, czy też powielania niesprawdzonych informacji, aby nie stresować się na zapas. Naszą czujność powinny jednak wzbudzić znamiona, które:

  • z upływem czasu zwiększyły swoją średnicę,
  • mają nierównomierne zabarwienie,
  • są asymetryczne i rozmyte przy krawędziach,
  • powodują ból, swędzenie lub innego rodzaju dyskomfort,
  • znajdują się w nietypowych miejscach np. na podeszwach stóp czy na wewnętrznych stronach dłoni. 

Niepokojącym objawem jest też pojawienie się wydzieliny czy nawet krwawienia w obrębie pieprzyka. 

Znamiona barwnikowe a czerniak

Nowotwór skóry najczęściej rozwija się właśnie ze zmian barwnikowych, ale nie tylko. Może także pojawić się na gałce ocznej lub w obrębie ust. Czerniak powstaje zarówno na nowych, jak i na istniejących już znamionach, pod wpływem naturalnego światła słonecznego lub sztucznego (solaria).

Ryzyko wystąpienia zmian złośliwych jest większe u osób o jasnej karnacji, o jasnych lub rudych włosach, które łatwo ulegają poparzeniom po opalaniu. Ten rodzaj raka pojawia się częściej po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka jest też wiek i płeć żeńska – dodaje pracownik Euro-Kliniki

Do jakiego lekarza się zgłosić i jak wygląda badanie?

Nowe znamiona, wszystkie te o podejrzanym wyglądzie oraz związane z nietypowymi objawami należy konsultować z lekarzem dermatologiem. Oprócz fachowej wiedzy specjalista dysponuje też profesjonalnym sprzętem, jakim są dermatoskopy i wideodermatoskopy. Urządzenia te, dzięki precyzyjnemu powiększeniu oraz naświetleniu, pozwalają na dokładne oględziny zmiany skórnej i ułatwiają postawienie trafnej diagnozy. Badanie umożliwia lekarzowi stwierdzenie w sposób jednoznaczny, czy znamię jest szkodliwe dla zdrowia pacjenta. W przypadku podejrzenia choroby lub dużego prawdopodobieństwa jej wystąpienia w przyszłości, dermatolog proponuje z reguły prosty zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu pieprzyka.  

śr. ocena 0 / głosów 0