Kiedy warto odwiedzić ortodontę


Dzisiaj nie trzeba już borykać się przez lata z krzywym zgryzem czy brakami w uzębieniu. Z pomocą przychodzi bowiem nowoczesna ortodoncja. Warto wiec kontrolować na bieżąco swój zgryz. Wówczas można szybko zareagować na niepokojące zmiany. Im szybciej waga zostanie zdiagnozowana, tym leczenie jest krótsze i łatwiejsze. Duże znaczenie ma przy tym wiek pacjenta. Kiedy zatem warto odwiedzić ortodontę?

ortodonta

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne powinno zacząć się najszybciej jak to możliwe. Wówczas czas leczenia jest krótszy, a efekty lepsze i bardziej trwałe.  Sporo zależy jednak od wieku pacjenta oraz istniejącej wady zgryzu. Najlepiej do ortodonty wybrać się już z małym dzieckiem, a więc gdy wady zgryzu się dopiero tworzą. W ten sposób można uniknąć ich pogłębienia. Jest również szansa na poprawienie profilu twarzy malucha. Dlatego w przypadku dzieci leczenie ortodontyczne zaczyna się już w chwili wyrżnięcia się zębów mlecznych. W takiej sytuacji stosuje się aparaty ruchome, które nosi się tylko przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Potem leczenie jest kontynuowane, gdy pojawią się zęby stałe. Z maluchami warto odwiedzać te gabinety, które są znane z bycia przyjaznymi – jak na przykład Przychodnia Dental.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Jeśli u dziecka nie widać żadnych niepokojących wad zgryzu, pierwsza wizyta u ortodonty powinna mieć miejsce około 7. roku życia. Niepokojącymi objawami powinny przy tym być nieprawidłowe ustawienie zębów, cofnięty lub wystający podbródek, asymetria twarzy, oddychanie przez usta, wada wymowy czy trudności z przeżuwaniem. W niektórych przypadkach wady zgryzu pojawiają się u małych dzieci, które nie mają jeszcze trzech lat. Wówczas zadaniem ortodonty jest zapobiegnięcie pogłębianiu się wady, co pozwala na uniknięcie skomplikowanego leczenia w przyszłości.

Wady zgryzu

W okresie dojrzewania leczy się z kolei bardziej złożone problemy ortodontyczne. W przypadku dzieci w wieku 11-13 lat mówi się o końcowej fazie wymiany uzębienia czy okresie maksymalnego wzrostu zębów. W tym czasie ewentualne wady wymowy można szybko naprawić dzięki aparatom ortodontycznym. Do ortodonty należy bezwzględnie zabrać dziecko, które posiada stłoczone czy zbyt mocno wychylone do przodu zęby, odwrotny zgryz, zgryz krzyżowy  oraz takie, które utraciło zęby stałe na skutek zaawansowanej choroby próchniczej. Leczenie osób dorosłych bywa z kolei trudne, ale i w tym przypadku istnieją różne, także skuteczne metody korekty wielu wad zgryzu.

śr. ocena 5 / głosów 5