Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?


Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie – to jest po prostu fakt. Niestety, zdarza się również, że nasza pociecha przejawia pewne nieprawidłowości w swoim zachowaniu. Do tych najczęstszych należą zaburzenia mowy, a ich diagnozowaniem zajmuje się logopeda. Sprawdźcie w jakiej sytuacji warto udać się z dzieckiem do tego specjalisty.

Skąd biorą się problemy z mówieniem u dzieci?

Nie da się ukryć, że prawidłowy rozwój dziecka ma ogromny wpływ na jego społeczny i intelektualny rozwój. Ponadto, może on także determinować jego postępy w szkole, szczególnie jeśli w jakiś sposób jest zaburzony. Najczęstszym problemem u dzieci są zaburzenia mowy. Powody ich pojawiania się mogą być różne.

Wśród przyczyn wad wymowy u dzieci wymienić można cechy anatomiczne, w tym nieprawidłową budowę anatomiczną, małą sprawność ruchową narządów mowy czy skrócone wędzidełko podjęzykowe. Poza tym, wady wymowy mogą pojawiać się przez nieprawidłowy sposób oddychania, długotrwałe ssanie smoczka, zaburzenia lub osłabienie słuchu oraz wadami zgryzu. Wszystkie te wady wymowy na szczęście można leczyć poprzez wizyty z terapeutą – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Medyczne ULTRAMEDIC.

W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek wady wymowy, obowiązkowo należy zabrać dziecko do logopedy, który zaleci odpowiednią terapię. To bardzo istotne, ponieważ nieleczona wada może się pogłębiać.

Kiedy należy zabrać dziecko do logopedy?

Warto udać się z dzieckiem do logopedy, jeśli:

  • ma problemy ze słuchem – świadczyć o tym mogą takie zachowania, jak znaczne zwiększanie głośności telewizora, brak reakcji na dźwięki (w tym na dźwięk dzwonka telefonu lub inne wydawane przez ludzi lub przedmioty znajdujące się w otoczeniu); o problemach ze słuchem mogą też świadczyć częste zapalenia gardła i ucha, anginy oraz powracający katar, objawem jest też chrapanie w nocy i chodzenie z otwartymi ustami,
  • ma problemy z mówieniem – nie wymawia głosek (zgodnie z etapami rozwoju mowy) lub nie potrafi ich prawidłowo wypowiedzieć i porównać, mówi niezrozumiale dla otoczenia, zniekształca wyrazy, mówi bardzo szybko lub bardzo wolno, mówi monotonnie lub nie potrafi mówić płynnie; innymi problemami z jakimi warto zwrócić się do logopedy są nieprawidłowe stosowanie form gramatycznych, braki w słownictwie, nielogiczne wypowiedzi, problemy ze zrozumieniem polecenia, nieprawidłowy zgryz, niesprawne narządy mowy, itp.

Jeśli zauważycie u swojego dziecka kilka z wyżej wymienionych zaburzeń, powinniście udać się z nim do logopedy.

śr. ocena 5 / głosów 5