Jakie są wskazania do noszenia okularów progresywnych?


Okulary progresywne to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które korzystają na co dzień z dwóch par okularów, przeznaczonych zarówno do dali, jak i bliży. Dzięki nim mogą one raz na zawsze zapomnieć o noszeniu przy sobie dwóch par okularów, gdyż szkła wykonane w tej technologii, zapewniają skuteczne widzenie niezależnie od sytuacji. Kto dokładnie powinien więc się na nie zdecydować w salonie optycznym? 

Okulary progresywne

Czym są i jak działają szkła progresywne? 

Podstawową cechą okularów progresywnych jest to, że umożliwiają one wyraźne widzenie z każdej odległości, dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji, na którą składają się strefy widzenia odpowiadające zarówno krótkim, jak i długim oraz pośrednim odległościom patrzenia. W dużym uproszeniu szkła okularów progresywnych podzielone są na trzy pola, dzięki temu niwelują one potrzebę korzystania z dwóch różnych par okularów przeznaczonych do dali i bliży. 

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne? 

Okulary progresywne zalecane są przede wszystkim osobom po 40 roku życia, które cierpią na prezbiopię, nazywana inaczej starowzrocznością. Przyczyną jej powstawania jest zmniejszająca się wraz z wiekiem elastyczność soczewki w gałce ocznej, która wpływa z kolei na zmniejszoną zdolność akomodacji oka. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się przede wszystkim problem z widzeniem przedmiotów z bliska, przez co osoby cierpiące na tę wadę wzroku, odsuwają je od oczu, próbując tym samym „wyostrzyć” obraz. W takiej sytuacji zmuszone są one do korzystania okularów do bliży, jeśli jednak dodatkowo na występują u nich także inne wady wzroku takie jak dalekowzroczność, czy astygmatyzm oprócz szkieł korygujących starowzroczność muszą one także korzystać ze stosowanych dotychczas okularów. Powoduje to konieczność noszenia przy sobie dwóch par okularów korekcyjnych, co znacznie obniża komfort wykonywania codziennych czynności. Dlatego też powstały okulary progresywne, które są w stanie połączyć działanie obydwu rodzajów szkieł i zredukować ilość okularów wyłącznie do jednej pary. 

Czy istnieją jakieś przeciwskazania do używania szkieł progresywnych? 

Istnieje ogólne przekonanie, że okulary progresywne są dla każdego, jednak o to, czy jest tak na pewno zapytaliśmy optometrystę z salonu optycznego w Poznaniu Optical Center Oftal Koralewscy

Choć okulary progresywne przeznaczone są do każdej wady wzroku i są w stanie niwelować zarówno starowzroczności, jak i daleko lub krótkowzroczności, a także astygmatyzm, nie każdy może z nich korzystać. Przeciwwskazaniami do zastosowania okularów progresywnych są przede wszystkim zaburzenia błędnika oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Także w przypadku niestandardowych wad wzroku, kiedy to różnica w korekcji widzenia między prawym i lewym okiem jest znaczna, nie zawsze możliwe będzie zastosowanie tego typu okularów. Każda wada wzroku jest jednak inna, dlatego najlepiej przed zakupem okularów progresywnych skonsultować się ze specjalistą, który pomoże podjąć właściwą decyzję oraz dobierze odpowiednią moc szkieł. 

Podsumowując, szkła progresywne pozwalają raz na zawsze zapomnieć o posiadaniu dwóch par okularów, przeznaczonych do patrzenia z bliska i daleka. Pomimo tego, że potrafią one znacznie ułatwić życie osobom po 40 roku, ich zastosowanie nie jest jednak zawsze możliwe. 

śr. ocena 0 / głosów 0