Jakie są objawy menopauzy?


Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety. Często nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, jest czasem, w którym kobieta powoli przechodzi ze stanu płodnego w stan bezpłodny, czyli traci możliwość urodzenia dziecka. Wiele kobiet obawia się okresu menopauzy jednak nie z powodu tego, że nie będą mogły już więcej zajść w ciążę, tylko z powodu towarzyszącym przekwitaniu licznym nieprzyjemnym objawom i różnego rodzaju dolegliwościom. W naszym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega menopauza, jakie najczęściej towarzyszą jej objawy oraz jak można sobie z nimi poradzić.

wachlująca się kobieta

Co to jest menopauza?

Najprościej rzecz ujmując – menopauza jest to etap w życiu kobiety, w którym przestaje ona mieć menstruację. W rezultacie tego przestaje mieć również możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Przekwitanie najczęściej występuje u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Brak możliwości zajścia w ciążę może nastąpić jednak już nawet 10 lat wcześniej. Menopauza zostaje  bowiem potwierdzana przez lekarzy dopiero w momencie, w którym pacjentki nie mają krwawień miesiączkowych przez co najmniej 12 miesięcy. To jest bowiem już ostatecznym sygnałem mówiącym o tym, że kobieta już nie produkuje i nie będzie produkowała więcej komórek jajowych. Naturalnym efektem klimakterium są także związane  z tym zaburzenia w gospodarce hormonalnej, które są główną przyczyną także wielu innych towarzyszących menopauzie objawów.

Pierwsze objawy menopauzy

Związane z menopauzą nieprzyjemne objawy i różnego typu dolegliwości zdrowotne mogą się pojawić jeszcze przed samym klimakterium.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Objawy menopauzy mogą występować zarówno po ustaniu produkcji komórek jajowych, jak i jeszcze przed tym procesem.  Cały okres, który obejmuje kilka lat przed ustaniem ich produkcji oraz kilka lat po nazywa się perimenopauzą. Najbardziej charakterystycznym i najczęściej opisywanym objawem tego stanu są nagłe, trwające od kilkunastu sekund do minuty, uderzenia gorąca oraz nieregularne cykle miesiączkowe, które mogą występować zbyt często lub zbyt rzadko, albo mogą być bardziej lub mniej obfite. Pacjentki w okresie perimenopauzy często również wskazują na pojawienie się problemów z nadpotliwością, drżeniem ciała oraz czerwienieniem się skóry. W tym czasie zazwyczaj występuje także zmniejszenie libido, kłopoty ze snem oraz częsta zmiana nastroju, która jest związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Ilość i uporczywość wszystkich wskazanych przez naszą rozmówczynię objawów menopauzy może być oczywiście u każdej kobiety inny. Według niektórych naukowców dokładny przebieg menopauzy jest zależny od wieku, w którym rozpoczęło się przekwitanie oraz od uwarunkowań genetycznych.

Jakie jeszcze mogą być objawy menopauzy?

Objawy wskazane przez naszą rozmówczynię dotyczą przede wszystkim wczesnego okresu menopauzy, jednak mogą być także obecne później. Już w trakcie trwanie menopauzy może wystąpić dużo więcej różnego typu objawów. Zmiany hormonalne mają bardzo duży wpływ przede wszystkim na psychikę kobiet i na ich samopoczucie. Jednymi z głównych objawów menopauzy są na pewno problemy ze snem, trudności z zasypianiem i bardzo wczesne pobudki, którym towarzyszy uczucie niepokoju. Kobiety w trakcie przekwitania często mają również zaburzenia depresyjne, bywają rozdrażnione i często odczuwają nieuzasadniony niepokój, któremu towarzyszą napady płaczu.

Innymi rodzajami objawów menopauzy mogą być jeszcze m.in. częste bóle głowy, bóle mięśni, częstsze oddawanie moczu oraz problemy z nietrzymaniem moczu, kołatania serca oraz częstsze pocenie się i uderzenia gorąca.

W jaki sposób można zapobiegać objawom menopauzy?

Okres menopauzy jest bardzo trudny dla praktycznie każdej kobiety. Nieprzyjemne objawy to bowiem niejedyny możliwy w tym czasie problem. Czasami niektóre objawy i zaburzenia hormonalne mogą bowiem doprowadzić do powstania także innych, dużo groźniejszych powikłań i problemów zdrowotnych. Najczęściej występujący jest niedobór estrogenów, który może doprowadzić do powstania osteoporozy oraz mieć wpływ na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Po zauważeniu u siebie pierwszych objawów klimakterium warto jest więc od razu udać się do lekarza, najlepiej do gabinetu ginekologicznego, gdzie będziemy miały możliwość pozostania pod stałą kontrolą lekarską. W tym czasie istotne jest m.in. kontrolowanie poziomu cholesterolu, wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia, a czasami także suplementacja diety, przede wszystkim o wapń i witaminę D. Poddanie się opiece lekarzowi z pewnością pozwoli znacznie ograniczyć odczuwane objawy, a dodatkowo poskutkuje tym, że nie przerodzą się one w żadne poważniejsze schorzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0