Jakie są objawy menopauzy?


Mianem menopauzy fachowo określa się ostatnie krwawienie miesięczne w życiu kobiety. Wynoszący od kilku miesięcy do kilku lat okres przed oraz po nim nosi nazwę klimakterium, potocznie jednak te dwa terminy bywają używane zamiennie. Dowiedziono, że zachodzące w tym czasie zmiany są znacznie lepiej znoszone przez panie, które akceptują ich pojawianie się. Akceptacja zaś jest znacznie łatwiejsza, jeśli wiadomo, czego się spodziewać – piszemy więc o tym niżej.

przyczyny-menopauzy

Na wstępie warto zdać sobie sprawę z tego, że zarówno występowanie, jak i nasilenie poszczególnych objawów menopauzy to zawsze sprawa indywidualna. Niektóre kobiety nie doświadczą więc wszystkich opisanych symptomów, a dla całkiem sporej grupy (20-30 proc.) nie będą one w ogóle uciążliwe.

Zaburzenia miesiączkowania

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że zbliża się ostatnia miesiączka, są z reguły zaburzenia miesiączkowania. Dotyczą nie tylko zmiany długości trwania cyklu, ale też obfitości krwawień. Podobnie jak inne objawy menopauzy, wywołane jest to wahaniami hormonów płciowych zachodzącymi w organizmie kobiety, która traci zdolność do prokreacji. Nieregularne miesiączki po 45. roku życia mogą mieć też jednak inne przyczyny, dlatego warto zgłosić się na wizytę kontrolną do ginekologa, gdy tylko zauważymy takie zjawisko.

Bezsenność i fale gorąca

Lekarz pomoże nam też złagodzić występujące podczas klimakterium dolegliwości, takie jak choćby problemy ze snem. Z jednej strony bowiem w okresie przekwitania pojawić się mogą trudności z zasypianiem, z drugiej zaś, gdy już nawet uda się zasnąć, kobiety często budzą się zlane potem. Również w ciągu dnia wystąpić potrafią nagłe uderzenia gorąca, którym towarzyszą np. kołatania serca czy zaczerwienienie twarzy. Wiele pań oprócz tego także znacznie szybciej się męczy.

Zmiany w wyglądzie i psychice

Wszystko to jest w stanie wpłynąć na pogorszenie pamięci i koncentracji oraz obniżenie nastroju, dodatkowo nasilane zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Jakby tego zaś było mało, na psychice negatywnie odbijają się także powiązane z nimi zmiany w wyglądzie. Zwalnia tempo przemiany materii, łatwiej więc utyć. Paznokcie stają się łamliwe i kruche, włosy ulegają przerzedzeniu, skóra szybciej marszczy się i wiotczeje. Do tego dochodzi spadek libido, często powiązany też z utratą właściwego nawilżenia okolic pochwy.

Inne objawy

Do najbardziej dokuczliwych problemów, które można zrzucić na karb menopauzy, należą bóle głowy, mięśni, stawów i piersi, omdlenia i zawroty głowy, utrzymujący się stale niepokój, lęki, nasilenie alergii, niestrawność i wzdęcia, nietrzymanie moczu, pieczenie ust i języka, krwawienia z dziąseł czy nieprzyjemny oddech – słyszymy w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal.

Pamiętajmy, że akceptacja pojawiających się zmian nie oznacza całkowitego pogodzenia się z losem. Wielu przykrym skutkom klimakteriom można z powodzeniem przeciwdziałać, utrzymują się też one z reguły tylko przez pewien czas, a potem ustępują. Kluczowa jest więc współpraca z lekarzem ginekologiem i stosowanie się do jego zaleceń.

śr. ocena 5 / głosów 5