Jakie są najbardziej i najmniej skuteczne sposoby wybielania zębów?


Skuteczność wybielania zębów zależy przede wszystkim od tego, jaką metodę wybierzemy. Drugim kluczowym czynnikiem jest indywidualna podatność zębów na wybielanie. Można powiedzieć, że dobrym wskaźnikiem skuteczności wybielania jest koszt zabiegu: im więcej zapłacimy, tym lepszy efekt będziemy w stanie uzyskać. Przedstawiamy przegląd najbardziej i najmniej efektywnych metod wybielania zębów.

Duży wpływ na to, jakie skutki przyniesie wybielanie zębów, ma sposób prowadzenia kuracji. Jeżeli chcemy rozjaśniać szkliwo, powinniśmy udać się na konsultacje do stomatologa. Wybielanie prowadzone na własną rękę zazwyczaj jest mniej skuteczne, a może być też szkodliwe dla naszych zębów. Szczególnie wtedy, gdy stosujemy preparaty wybielające domowej produkcji.

Najmniej skuteczne sposoby rozjaśniania szkliwa

W Internecie znajdziemy wiele „cudownych” metod wybielania szkliwa. Większość z nich opiera się na zastosowaniu powszechnie dostępnych substancji do czyszczenia zębów. Prym wiodą pasty do zębów na bazie sody oczyszczonej, soli, wody utlenionej czy węgla aktywnego. Zdarzają się też sposoby zaskakujące, np. ssanie oleju roślinnego. Zdaniem zwolenników tej metody, podobno pochodzącej z Indii, płukanie jamy ustnej olejem i cedzenie go przez zęby usuwa bakterie, które powodują powstawanie płytki nazębnej. Do egzotycznych metod należy też wybielanie pastą z kurkumy. Doświadczenia kuchenne podpowiadają, że jest to przyprawa silnie barwiąca. Jednak jej działanie na szkliwo ma być dokładnie odwrotne: zamiast zżółknąć mocniej, zęby powinny rozjaśnić się już po pierwszym szczotkowaniu. 

Bardzo rozpowszechnione są też metody „owocowe”. Na przykład truskawki polecane są jako rodzaj naturalnego peelingu owocowego, który dodatkowo można wzmocnić sodą oczyszczoną. Z kolei skórki pomarańczy i banana można używać jak szczoteczki do zębów. Dużym wzięciem cieszy się też ocet jabłkowy i sok z cytryny: jeżeli połączymy je z solą, to stworzą rodzaj pasty wybielającej.

Jaka jest skuteczność wymienionych specyfików? Opinia specjalisty z hurtowni sprzętu medycznego Limedic nie pozostawia złudzeń: – Można powiedzieć żartem, że jeżeli wybielanie szkliwa skórką banana byłoby tak skuteczne, jak można przeczytać w Internecie, to nigdy nie doszłoby do opracowania metody nakładkowej czy laserowego wybielania zębów. Prawdą jest, że soda oczyszczona i węgiel aktywny to substancje, które znajdziemy w składzie past wybielających. Jednak ich zawartość jest ściśle kontrolowana i skojarzona z innymi związkami – wszystko po to, aby preparat był skuteczny, ale jednocześnie nie stanowił zagrożenia dla zębów i naszego zdrowia. Stosowanie odpowiedników domowej produkcji może, w najlepszym razie, nie przynieść oczekiwanych efektów – w skrajnych przypadkach grozi poważnymi uszkodzeniami szkliwa i urazami dziąseł.

Najbardziej efektywne sposoby na piękny uśmiech

Efekt wybielania zębów można mierzyć poprzez porównanie do stanu wyjściowego lub do idealnie białego lub kremowego odcienia szkliwa. Jeżeli stosujemy ten pierwszy sposób oceny, to każda metoda jest dobra. Nawet regularnie stosowana pasta do wybielania zębów przyniesie zauważalne efekty. Jeszcze lepsza będzie metoda nakładkowa. Polega ona na aplikowaniu preparatów wybielających przy użyciu elastycznych, łukowatych nakładek, które utrzymują żel wybielający na zębach. Obecnie najpopularniejsze jest wybielanie preparatami Opalescence. Mają one potwierdzoną skuteczność i zapewniają pełne bezpieczeństwo zabiegu.

Porównywalną skuteczność ma laserowe wybielanie zębów oraz metody wykorzystujące światło LED lub światło halogenowe. We wszystkich wymienionych przypadkach zabieg polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, który następnie jest aktywowany światłem. Zaletą rozjaśniania szkliwa z użyciem światła jest duża szybkość dochodzenia do spodziewanych efektów oraz mała uciążliwość zabiegu.

Jeżeli opisane wyżej metody wybielania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, pozostaje sięgnąć po najbardziej radykalne i najdroższe technologie stomatologiczne: licówki i korony porcelanowe. W pierwszym przypadku nakładamy na zęby cieniutkie płatki porcelany. W drugim wymieniamy naturalne korony na porcelanowe. Dzięki nim można wybrać dowolny odcień bieli i idealny kształt zębów. Nasz uśmiech będzie nie tylko śnieżnobiały, ale też zaprezentuje doskonały kształt uzębienia.

Czy każdy ząb może być biały?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie wszyscy możemy mieć idealnie białe zęby. Nie da się wybielić plomb i zębów odbudowanych: wypełnienia stomatologiczne są niewrażliwe na rozjaśnianie. Dużym problemem jest też rozjaśnianie martwych zębów: zabieg może, ale nie musi przynieść oczekiwanych efektów. 

Problemem może być też… naturalny kolor zębów. O tym, jaką barwę mają nasze zęby, decydują geny, w których zapisany jest kolor szkliwa i zębiny. Szkliwo może mieć różną transparentność i różną grubość. Optymalny jest mleczny kolor szkliwa, mała transparentność i znaczna grubość. Jeżeli posiadamy takie szkliwo, to wystarczy usunąć zewnętrzne osady, aby uzyskać estetyczną barwę. Do tego celu wystarczy pasta wybielająca i regularne piaskowanie zębów.

Jeżeli jednak mamy cienkie i transparentne szkliwo, to zewnętrzne oczyszczanie zębów doprowadzi do ujawnienia naturalnej barwy zębiny. Reprezentanci rasy kaukaskiej (białej), do której należą Polacy, mogą mieć kolor zębiny od jasnożółtego jasnoszarego. Próba rozjaśnienia naturalnego koloru zębów może zakończyć się sukcesem, jeżeli zastosujemy metodę nakładkową lub laserową. Jednak może zdarzyć się i tak, że jedynym sposobem radykalnej zmiany zabarwienia zębów będzie ukrycie go za licówkami lub założenie porcelanowych koron.

śr. ocena 0 / głosów 0