Jakie powinny być buty do noszenia na co dzień?


Wybierając buty do noszenia na co dzień, większość osób podąża za modą czy estetyką. Niestety, ładne buty niekonieczne muszą być dobre dla naszych stóp. Mogą prowadzić do powstawania halluksów czy ostrogi piętowej. Z drugiej strony można znaleźć wygodne, zdrowe buty, które są dobrze wykonane i stanowią gustowny element stroju. Czym należy się kierować, wybierając obuwie codzienne? Czy tanie buty mogą być dobre dla stopy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

buty

Czy modne buty są zdrowe dla stóp?

Przyjrzyjmy się największym trendom ostatnich lat: wysokim obcasom i wąskim noskom.

Mało która kobieta łudzi się, że noszenie obcasów jest zdrowe, jednak robią to, aby podkreślić nogi, wyszczuplić sylwetkę czy dodać sobie paru centymetrów wzrostu. W niektórych zawodach takie obuwie jest obowiązkowe i należy je nosić niezależnie od sympatii czy antypatii. Co możemy zrobić? Szukajmy butów na stosunkowo szerokim, miękkim i małym obcasie – 2-4 centymetry. Taki but będzie amortyzował wstrząsy, zapewniał stabilność chodu i wygodę. Szukajmy również obuwia sznurowanego albo zapinanego, aby but nie spadł nam ze stopy w trakcie chodzenia. Najlepsze są szerokie noski, ponieważ dają palcom odpowiednio dużo miejsca. Noszenie butów z wąskimi noskami prowadzi do powstawania halluksów i ostrogi piętowej.

Czy japonki są dobre? A może inne buty są najlepsze do noszenia na co dzień?

Japonki uchodzą za bardzo wygodne buty i wiele osób nosi je każdego dnia albo jako obuwie domowe. Rzeczywiście, nie uciskają one stopy jak wąskie noski, ponieważ w ogóle nie okalają stopy ani nie posiadają obcasów jak szpilki. Zwróćmy jednak uwagę na jedną rzecz – czy buty, które można tak łatwo założyć i są mniej zabudowane niż klapki, mogą zapewnić oparcie naszej stopie? Odpowiedź brzmi: nie.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Gamis, producenta obuwia damskiego: najlepsze są zabudowane, sznurowane i skórzane buty, na elastycznej i grubej podeszwie. Japonki są ich przeciwieństwem i wymagają ciągłego podkurczania palców, aby utrzymać je na stopie.

Jak dobrać obuwie codzienne?

Dobre buty do noszenia na co dzień oddychają, są prawie niewyczuwalne na stopach, zapewniają ciepło i są wykonane z naturalnego materiału – najlepiej skóry. Jeśli chcemy znaleźć dobre obuwie, przymierzmy je osobiście. Mierzenie stopy centymetrem nie oddaje w żaden osób kształtu i niepowtarzalności każdej stopy. Z tego powodu należy przymierzyć obydwa buty i trochę w nich pochodzić. Nie wierzmy w to, że but się dopasuje czy rozciągnie – jeśli jest niewygodny na początku, taki pozostanie i będzie powodował powstawanie otarć oraz pęcherzy.

śr. ocena 5 / głosów 1