Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego?


Coraz więcej osób, które straciły ząb, decyduje się na uzupełnienie braku z wykorzystaniem implantu. Tytanowy wszczep śródkostny, do którego mocuje się koronę protetyczną, zapewnia najlepsze efekty wizualne, ale przede wszystkim wysoką funkcjonalność i trwałość odbudowy. Olbrzymią zaletą tego rodzaju stałych uzupełnień jest również fakt, że zapobiegają one zanikowi kości.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny można wyobrazić sobie jako niewielką śrubkę zamocowaną w kości szczęki lub żuchwy. Ponieważ implanty wykonuje się z materiałów biokompatybilnych (najczęściej z tytanu) po umieszczeniu w kości pacjenta są w stanie się z nią zrastać. Dzięki temu implant doskonale naśladuje naturalny korzeń zęba – zapewnia mocną podstawę dla korony i zapobiega zanikaniu kości, do czego często dochodzi w miejscu braków pozbawionych leczenia protetycznego.

Leczenie implantologiczne przebiega w kilku etapach. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu wykonuje się badania obrazowe, np. tomografię komputerową. Dopiero na tej podstawie można stwierdzić, czy pacjentowi można wszczepić implant, wybrać jego rodzaj i zaplanować dokładne położenie. Samo wprowadzenie implantu odbywa się w gabinecie chirurgii stomatologicznej. Chociaż zabieg wymaga ingerencji w kość, o ile jest dobrze zaplanowany, nie jest szczególnie trudny ani czasochłonny – przekonuje ekspert z Kliniki Uśmiechu w Łodzi.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

W gabinecie chirurga stomatologicznego pacjent zajmuje miejsce na fotelu dentystycznym, jak podczas każdej innej wizyty. Najpierw lekarz podaje pacjentowi znieczulenie, dzięki któremu cały zabieg przebiega bezboleśnie. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg nacina dziąsło pacjenta, a następnie nawierca w kości maleńki otwór, w którym umieszcza implant. Na zakończenie trzeba jeszcze założyć kilka szwów, które ułatwią gojenie dziąsła. Cały zabieg trwa kilkanaście minut do pół godziny i jest całkowicie bezbolesny.

Po wszczepieniu implantu zęba, a przed założeniem korony, trzeba poczekać na integrację wszczepu z kością. Proces może potrwać od kilku miesięcy do nawet pół roku w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W tym czasie trzeba pozostawać w kontakcie ze stomatologiem. Podczas kolejnych wizyt lekarz usuwa szwy, sprawdza postęp gojenia rany i zrastania wszczepu, wreszcie przygotowuje implant pod koronę. Pełne leczenie implantologiczne zwykle zamyka się w czasie ok. 6 miesięcy. Uzupełnienie protetyczne na bazie implantu może posłużyć pacjentowi przez wiele lat i nie wymaga uciążliwej pielęgnacji. Higiena korony protetycznej wygląda tak samo jak naturalnych zębów, więc o posiadaniu implantu można całkowicie zapomnieć.

śr. ocena 0 / głosów 0