Jak wygląda standardowe badanie okulistyczne?


Każda rutynowa wizyta w gabinecie okulistycznym, jeżeli nie cierpimy na żadne choroby przewlekłe oraz konkretne problemy ze wzrokiem, wygląda podobnie. Każdy okulista dokładnie bowiem wie, jakie standardowo badania trzeba wykonać, żeby sprawdzić, czy oczy pacjenta są na pewno zdrowe i czy nie pogłębia się ewentualna wada wzroku. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie dokładnie badania wykonuje się podczas rutynowej wizyty w gabinecie okulistycznym.

badania-okulistyczne

Badanie ostrości widzenia

Pierwszym badaniem, jakiemu poddawani są pacjenci gabinetu okulistycznego w trakcie rutynowej wizyty, jest badanie ostrości widzenia. Badanie to przebiega dwuetapowo. Najpierw pacjenta poddaje się komputerowemu badaniu wzroku przy użyciu autorefraktometru. Badanie to pozwala okuliście na precyzyjne określenie wady refrakcji. Niestety nie jest ono wystarczające do dobrania właściwej mocy szkieł korekcyjnych, ponieważ jest to badanie obiektywne. Widzenie jest złożonym procesem, na który składa się co najmniej kilka elementów. Najważniejsza jest jednak opinia pacjenta na temat tego, jak się czuje przy użyciu takiej mocy szkieł.

Żeby to określić konieczne jest wykonanie badania subiektywnego, które polega na precyzyjnym sprawdzeniu ostrości widzenia do dali i bliży, poprzez przymierzanie szkieł próbnych o odpowiedniej mocy. Badanie to jest przeprowadzane dla każdego oka osobno, przy użyciu foroptera lub próbnej ramki okularowej. W jego trakcie, drugie oko jest zasłaniane.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Kolejnym badaniem, które powinno zostać wykonane w trakcie standardowej wizyty u okulisty jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, jednego z największych w Polsce dystrybutorów sprzętu optycznego i okulistycznego:

Do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego stosuje się urządzenie zwane tonometrem. W zależności od rodzaju urządzenia, badanie to może przebiegać w sposób bezdotykowy lub dotykowy. W tym drugim przypadku, przed jego wykonaniem konieczne jest znieczulenie kropelkowe. Prawidłowe ciśnienie oka mieści się w przedziale od 10 do 21 mmHg. Wszelkie odchylenia od tej normy są dla lekarza wskazaniem do przeprowadzenia dalszych badań.

Badanie dna oka

Ostatnim etapem rutynowej wizyty u okulisty jest badanie dna oka. Badanie to jest wykonywane przy użyciu lampy szczelinowej, która wyposażona jest w specjalistyczny system optyczny, umożliwiający znaczne poszerzenie obrazu dna oka. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Przed jego wykonaniem konieczne jest podanie pacjentowi kropli, które powodują rozszerzenie źrenic. Dzięki temu przez rozszerzoną źrenicę do oka wpada więcej światła, co dla nas może być nieco nieprzyjemne, jednak lekarzowi daje lepszy ogląd dna oka.

Te cztery elementy są absolutnym standardem w trakcie rutynowej wizyty w gabinecie okulistycznym. Całe badanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż godzina i dzięki niemu mamy pewność, że naszemu wzrokowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

śr. ocena 5 / głosów 5