Jak w praktyce wygląda psychoterapia indywidualna?


Psychoterapia indywidualna to jedna z form leczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej. Może być stosowana samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Podczas spotkań pracuje się nad osobistymi trudnościami, a dotarcie do przyczyn problemów pomaga w ich rozwiązaniu. O psychoterapii mówi się, że jest to podróż w głąb siebie. Jak wygląda to w praktyce?

psychoterapia indywidualna

Oczywiście każda terapia przebiega w sposób indywidualny, zależny od rodzaju problemów oraz potrzeb samego pacjenta. Istnieje jednak kilka cech wspólnych, które znajdziemy w każdej sesji terapeutycznej – dlatego w niniejszym artykule przedstawimy, jak krok po kroku przebiega w praktyce psychoterapia indywidualna.

Konsultacje poprzedzające psychoterapię

Na początku warto wspomnieć, że nie z każdym problemem natury psychicznej pomoże nam psychoterapia. Może się również okazać, że dolegliwości są związane z objawami somatycznymi, a tym samym konieczne jest skorzystanie z pomocy innego specjalisty. Nie znaczy to, że jeśli odczuwamy lęk, nadmierny stres, zmagamy się depresją lub innego rodzaju problemami nie powinniśmy szukać pomocy u psychoterapeuty – wręcz przeciwnie. Konsultacje, które poprzedzają właściwą terapię pomagają specjaliście lepiej zrozumieć problem oraz dolegliwości, z którymi przychodzimy. Tym samym może on ocenić, czy psychoterapia będzie odpowiednią metodą leczenia. Jeśli nie – skieruje nas do lekarza ogólnego, seksuologa, psychiatry, neuropsychologa lub innego specjalisty, który pomoże w zlokalizowaniu źródła problemu. Jeżeli psychoterapeuta stwierdzi, że z jakiegoś powodu psychoterapia nie jest dla nas odpowiednia nie należy się przejmować – określenie, czy jest w stanie sobie poradzić z naszym problemem jest bardzo ważną częścią jego pracy.

Konsultacja może obejmować od jednego do nawet kilku spotkań. Jeśli nasz problem lub dolegliwości będą kwalifikowały się do pomocy psychoterapeutycznej zostaje spisany kontrakt opisujący częstotliwość spotkań i czas trwania terapii, a także zasady jej prowadzenia.

Przebieg psychoterapii indywidualnej

Jak sama nazwa wskazuje psychoterapia odbywa się indywidualnie, to znaczy w cztery oczy z terapeutą. Jesteśmy tylko my i specjalista, w przeciwieństwie do psychoterapii grupowej, w której uczestniczą różne osoby z podobnymi problemami lub psychoterapii par, w czasie której rozmowa odbywa się z naszą „drugą połówką”.

Początkowo terapia może wydawać się niezrozumiała, ponieważ terapeuta często pyta o rzeczy, które pozornie nie są związane z problemem, z którym przychodzi pacjent – mówi specjalista z poradni psychologicznej z Tamar ClinicWarto jednak pamiętać, że jest to osoba, której zadaniem jest nakierowanie pacjenta na właściwe tory – dlatego też musi dokładnie poznać wszystkie okoliczności, które mogły przyczynić się do pojawienia dolegliwości. Stąd  konieczna jest szczerość – zatajenie ważnych informacji może spowodować, że terapia nie będzie skuteczna – dodaje.

Dziwna może wydawać się również cisza. Terapeuta głównie słucha – choć, jak już wspomnieliśmy na początku każda terapia może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego podczas spotkań można mówić o wszystkim – rozmowa jest głównym założeniem terapeutycznym. Nie jest tak, że specjalista się nie odzywa, jednak w trakcie spotkania to głównie my mówimy. Zadaniem terapeuty jest wsparcie rozmowy i nakierowanie na własne odczucia oraz emocje i głęboko skrywane przyczyny problemu.

W zależności od ustaleń jedna sesja trwa od 45 do 60 minut i zazwyczaj odbywa się raz w tygodniu. W przypadku, kiedy do rozwiązania problemu potrzebnych jest mniej niż 30 spotkań mówi się o psychoterapii krótkoterminowej, a powyżej 30 spotkań – o długoterminowej. Przeciętny proces terapeutyczny trwa mniej więcej od roku do dwóch lat, choć może zdarzyć się, że na rozwiązanie problemu potrzeba będzie więcej czasu.

Co warto wiedzieć o psychoterapii indywidualnej?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe oraz kilkuletnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Wdrożenie do zawodu obejmuje również jego własną psychoterapię oraz superwizję, czyli nadzór doświadczonego terapeuty. Psychoterapeutą może być psycholog lub psychiatra, jednak nie jest to warunek. Warto wiedzieć, że są to trzy odrębne specjalności. Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, psycholog specjalizuje się z diagnozie psychologicznej oraz zajmuje się poradnictwem, psychiatra natomiast w głównej mierze zajmuje się farmakoterapią i leczeniem zaburzeń psychicznych za pomocą leków. W związku z tym wystawić zwolnienie lub zapisać leki może jedynie psychiatra.

Terapia może być dla nas trudna. Nie warto się jednak poddawać! Warto jednak pamiętać, że relacja pacjenta z psychoterapeutą nie zawsze musi być udana. Jeśli po około 3-8 spotkaniach nie widać żadnej poprawy – warto zastanowić się nad zmianą terapeuty. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że psychoterapia nie rozwiąże naszych problemów, jeśli sami nie będziemy chcieli dać niczego od siebie. Terapia wymaga wysiłku – jednak z pewnością efekt końcowy jest tego wart.

śr. ocena 0 / głosów 0